Firma architektoniczna Gensler zaproponowała brytyjskiemu rządowi wyjątkowo nietypowy pomysł na lotnisko. London Britannia Airport mogłoby stać się najciekawszym tego typu obiektem na świecie.

Wprawdzie trudno jest obstawiać, jakie są szanse realizacji tego projektu, ale mocno trzymamy za niego kciuki. Zgodnie z nim, London Britannia Airport byłoby pierwszym w dziejach pływającym lotniskiem. Unosząc się na wodzie w okolicach ujścia Tamizy, miałoby stanowić alternatywę dla lotniska Heathrow, już teraz potrzebującego rozbudowy w celu obsłużenia gigantycznego ruchu (Heathrow to trzeci co do liczby obsługiwanych pasażerów port lotniczy globu).

Według projektu, miałby tam znajdować się jeden terminal z czterema pasami startowymi, a cała konstrukcja byłaby przytwierdzona do dna rzeki, w celu zachowania stabilności. Dla porównania, Heathrow posiada jedynie dwa pasy startowe, toteż wzmocnienie byłoby spore.

Przy czym port lotniczy jest zaledwie częścią całego, złożonego projektu. Ważną rolę odgrywają w tym przypadku kwestie transportowe, toteż plany zakładają stworzenie szybkiej kolejki pod dnem rzeki, która miałaby być połączona nie tylko z Londynem, ale i europejskimi liniami kolejowymi. To umożliwiałoby międzynarodowym podróżnym na bezpośrednie docieranie do London Britannia Airport nawet z odległych części kontynentu. Gensler ma też pomysł na to, jak zagospodarować Heathrow. Miałoby zostać zamienione w „eco-city” z mieszkaniami dla 300 tys. osób.

Czego można się spodziewać, wykonanie projektu nie jest tanie. Według wstępnych szacunków, koszt całego przedsięwzięcia miałby wynieść ok. 80 mld dol., czyli widoki na to, że kiedykolwiek wysiądziemy w Londynie na pływającym lotnisku, są raczej marne.

 

Info i foto: Gensler architects.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *