7 października w Old Warden (Bedfordshire) po raz ostatni w tym roku odbyły się pokazy lotnicze. Wydarzenie to zakończyło serię pokazów zorganizowanych przez Shuttleworth Collection. Pokazy te są dość charakterystyczne. Osobiście nigdy nie widziałem, aby na pokazach samoloty latały zarówno bardzo blisko ziemi jak i uczestników. Old Warden jest to najlepsze miejsce na tworzenie niesamowitych zdjęć dzięki panującym tam warunkom oświetleniowym, które podkreślają urok maszyn i scenerii. Ogromny wpływ na to ma dość późna pora pokazów. Jesienią i wiosną odbywają się one nie wcześniej niż przed godziną 14, natomiast latem dopiero od godziny 16. Te dwie cechy czynią tą imprezę niezapomnianą jeśli chodzi o wrażenia i powstałe tam zdjęcia. Kameralny urok zapewnia brak komercji o czym świadczą tylko dwie budki z ciepłym jedzeniem i napojami, oraz restauracja.

Przed samymi pokazami miała miejsce parada starych maszyn jedno i dwuśladowych.
Sam pokaz odbył się pod hasłem „Fast Jet`s Reunion” i zgromadził jak dotąd największą liczbę jetów uczestniczących podczas jednego pokazu w Shuttleworth. Mieliśmy przyjemność oglądać:
*Folland Gnat (latające w parze),
*de Havilland Vampire T55,
*Jet Provost T3 oraz
*Hawker Hunter T7.

Oprócz odrzutowców, Shuttleworth Collection zapewnił swoim miłośnikom świetny pokaz maszyn od początku dziejów lotnictwa. Mogliśmy podziwiać m.in brytyjski samolot – Blackburn Type D, który obchodził swoją 100 rocznicę, maszyny z pierwszej wojny światowej, trochę akrobatyki oraz samoloty z okresu międzywojennego.  Wszystko to można było zobaczyć dzięki doskonałym warunkom atmosferycznym, które panowały tego dnia.

Poniżej kilka zdjęć, które choć pokrótce przybliżą pokaz w Shuttleworth…

Folland Gnat T1

 

Hawker Hind & Hawker Demon

 

Westland Lysander

 

Comper Swift

 

de Havilland DH60x

 

de Havilland Vampire T55

 

Battle of Britain Memorial Flight Dakota

 

de Havilland DH89 Dragon Rapide

 

Miles Gemini & Avro 19 Anson

 

Petrel Slingsby Type 13

 

Piston & Jet Provost

 

Edge 540

 

Sopwith Pup

 

Sopwith Triplane

 

Bristol F2b Fighter

 

RAF SE5a

 

Primary EoN

 

Hawker Hunter T7a

 

Fieseler Storch

 

Avro Triplane (replica) & Bristol Boxkite (replica)

 

Blackburn Type D – 100-letnia rocznica!!!

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *