Concorde –  w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza zgodę, samolot naddźwiękowy powstał jako produkt międzynarodowego porozumienia między Francją i Wielką Brytanią. Oblot tej maszyny odbył się 2 marca 1969 roku, próbę naddźwiękową dokonano 1 pazdziernika 1969 r.

DSC_6239

W pracę nad tym projektem zaangażowaly się w latach 1950, brytyjska firma Bristol Aeroplane i francuski Sud Aviation. Zbudowano 20 sztuk samolotów ( 10 sztuk w Wielkiej Brytani i 10 sztuk we Francji), włączając 2 sztuki jako prototyp, 2 sztuki testowych, ktore nigdy nie zostały wcielone do sluzby, slużyły natomiast jako samoloty doswiadczalne , testowe i treningowe, dzięki czemu consorcjum uzyskało certyfikat. Wyposażony został w silniki Rolls-Royce Olympus 593. Na zakup tych samolotów zdecydowały się w sumie 2 linie lotnicze – British Airways i Air France. Podczas swojej służby komercyjnej, która trwała w sumie 27 lat, samoloty typu Concorde przewiozły ponad 2.5 miliona pasażerów, wykonały w barwach British Airways niecałe 50 tysięcy rejsów. Pierwsze usługi komercyjne dla British Airways , Concorde wykonał w dniu 21 stycznia 1976 roku na trasie London Heathrow – Bahrajn, pierwsze loty do Nowego Jorku nastąpiły w listopadzie 1977. Średni czas podróży dla Concorde’a pomiędzy lotniskami LHR i JFK to 3 godziny i 20 minut, dla porównania tą samą trasę Boeing 747 pokonuje w ponad siedem godzin. W dniu 1 stycznia 1983 r, Concorde ustanowił rekord podróży z Nowego Jorku do Londynu, łączny czas to 2 godziny 56 minut. Średnia prędkość przelotowa to 2.140 km/h z maksymalną wysokoscią 18.300 metrów. Średnia prędkość lądowania to 298km/h. W 1993 roku, Barbara Harmer została pierwszą kobietą, która usiadła za sterami Concorde’a. British Airways ograniczał pracę personelu pokładowego do trzech lat, umozliwiając jak największej liczbie osób pracy na pokładzie Concorde’a. Obsługa samolotu składala sie z kapitana, drugiego pilota, inżyniera pokładowego i 6 stewardess.

W wyniku jedynej w historii projektu katastrofy z 25 lipca 2000 roku, ekonomicznych skutków zamachu terrorystycznego z 11 wrzesnia 2001 roku oraz innych pomniejszych czynników, 24 października 2003 roku loty rejsowe tych samolotów zostały przerwane. Ostatni lot Concorde’a odbył się 26 listopada 2003 roku. Pojawiające się informacje , jakoby Concorde mogłby się wzbić ponownie w powietrze, nie znalazly potwierdzenia w oficjalnych komentarzach BA, wręcz przeciwnie, informację jaką otrzymałem od Heritage Concorde potwierdzila twierdząco, iz samolot typu Concorde już nigdy nie bedzie mógł być oglądany podczas lotu, co z pewnoscią zasmuci pasjonatów lotnictwa.

Zbudowany model w skali 1:40 w barwach BA, został umieszczony we wrzesniu 1990,  na rondzie przy dojeździe do terminala 1, 2 i 3 londynskiego lotniska Heathrow, a usunięty  w marcu 2007 roku. Model ten otrzymał symboliczne numery rejestracyjne G-CONC. Po usunięciu został przekazany do Brooklands Museum, który to przywrocił mu malowanie odpowiadające Concorde G-BBDG. Jesienia 2012 „G-CONC” został przeniesiony na nowe miejsce przy głównej bramie muzeum. Drewniany, pełnowymiarowy model Concorde, został pokazany na 27 Air Show w Paryżu, następnie przeniesiony na lotnisko Orly i udostępniony dla zwiedzajacych. Niestety kilka lat później został zniszczony i podpalony przez wandali. Obecnie Concorde stanowi obiekty muzealne , rozmieszczone na całym świecie jako eksponaty naziemne, między innymi w UK, Francji, Niemiec i USA.

 

 

Tekst: Robert Śliwiński

Zdjecie : Robert Śliwiński – Barthez, LHR                                   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *