Concord, wiekszość osób , na zadane pytanie czym był, czy też co oznacza to słowo, odpowie jednoznacznie – samolot.

1DSC_0961

Concorde  – naddźwiękowy samolot pasażerski o napędzie turboodrzutowym, realizacja idei transportu naddźwiękowego. Powstał jako produkt międzynarodowego porozumienia między Francją i Wielką Brytanią przy udziale państwowych konsorcjów lotniczych Aérospatiale i British Aircraft Corporation. Jego pierwszy oblot odbył się w 1969 roku, a siedem lat później miało miejsce wprowadzenie do służby trwającej 27 lat. Drugi nadźwiękowy pasażerski seryjny odrzutowiec świata zbudowany na świecie po Tu-144. Głównymi trasami Concorde’a były loty transatlantyckie z londyńskiego Heathrow (linie British Airways) oraz paryskiego portuCharles’a de Gaulle’a (Air France) na lotniska JFK w Nowym Jorku i Dulles w Waszyngtonie przy rekordowych prędkościach i czasie o połowę krótszym od samolotów poddźwiękowych. Istotną porażkę ekonomicznej strony projektu stanowi wyprodukowanie jedynie 20 egzemplarzy samolotu. Flota początkowo była własnością rządów Wielkiej Brytanii i Francji, jednak rosnące straty wymusiły na obydwu operatorach odkupienie wszystkich użytkowanych maszyn. W wyniku jedynej w historii projektu katastrofy z 25 lipca 2000 roku, ekonomicznych skutków zamachu terrorystycznego z 11 września 2001 roku oraz innych pomniejszych czynników, 24 października 2003 roku loty rejsowe tych samolotów zostały przerwane. Ostatni lot Concorde’a odbył się 26 listopada 2003 roku. Nazwa Concorde odzwierciedla zawartą między obydwoma państwami umowę i w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza zgodę. Samolot jest współcześnie uważany przez wiele osób za ikonę lotnictwa.

Gdzie można teraz zobaczyć Concorde’a ??

Jednym z kilku miejsc na świecie jest Londyn. Będąc z wizytą u znajomych w stolicy Wielkiej Brytani, warto wybrać się do muzeum Brooklands. Mieści się w poludniowo-zachodniej części Londynu. Bardzo łatwy dojazd komunikacją miejską, spory zbiór eksponatów muzealnych, nie tylko lotniczych, zachęca do odwiedzin całą rodziną. Na zwiedzenie i obejrzenie wszystkich eskponatów , trzeba poświęcić kilka godzin, ale muszę powiedzieć że warto. Możliwość wejścia do środka samolotów, usiądnięcia za sterami, poczucie zapachu różnego rodzaju smarów i paliwa lotniczego, jaki towarzyszył lotnikom w czasie służby w tych maszynach – niezapomniany.

Główna atrakcją jest oczywiście naddźwiękowy samolot Concorde. Usytuowany w centralnej części muzeum, dumnie prezentuje szczyty inżynierii lotniczej. Kilka zdań o jednostce znajdującej się w tym muzeum. Egzemplarz o numerze rejestracyjnym G-BBDG, był zbudowany jako trzecia maszyna tego typu. Jego pierwszy lot odbył się 13 lutego 1974 roku, był to lot testowy, na pokładzie znajdowało się wiele ton sprzętu do badań, monitorowania parametrów lotu celem wydania certyfikatu. Delta – Golf , bo tak był nazywany potocznie w słownictwie lotniczym, swój ostatni lot wykonał 24 grudnia 1981 roku. Podczas swojej służby wykonał 633 loty. Po zakończeniu służby, był przechowywany w bazie lotniczej w Filton. Oficjalny koniec programu rozwoju Concorda, spowodował iż został nabyty w 1984r przez linie lotnicze British Airways, jako źródło potrzebnych części zamiennych do floty 7  Concordów jakie wówczas posiadała ta linia. W 1988 r zarząd brytyjskich linii lotniczych, zbudował hangar w bazie Filton, dla modelu Delta Golf, by uchronić go przed skutkiem działania czynników atmosferycznych. W 1995 roku, podczas obsługi naziemniej na lotnisku Heathrow, w samolocie G-BOAF, zostaje uszkodzony nos Concorda i zastępuje go właśnie zamiennik z Delta Golf. Nos z Alpha-Foxtrot po pewnym czasie został naprawiony, po czym nos „zamiennik” wrócił do „dawcy” w 2005 roku. W październiku 2003 roku , Delta Golf został przekazany z rąk właściciela – British Airways, do muzeum Brooklands.  Samolot został zdemontowany na części w bazie Filton, i transportem kołowym, został przetransportowany do miejsca w którym obecnie się znajduje. Po ponad 18 miesiącach prac przy ponownym zmontowaniu przez specjalistyczny zespół osób, setek wolontariuszy, został przywrócony do stanu swojej świetności i 26 lipca 2006 roku Concorde „Delta Golf” zostaje oficjalnie otwarty jako eksponat muzealny przez księcia z Kent. Od sierpnia 2006 r , został udostępniony publicznemu zwiedzaniu. 10 czerwca 2011 roku ,w Concordzie odbyła się ceromonia ślubna. Była to pierwsza impreza tego typu na pokładzie Delta Golf.

Koszt wstępu do muzeum Brooklands to 10 funtów od osoby. Chcąc zostać na około 30 minut pasażerem Concorda, musimy dokonać dodatkowej opłaty w wysokości 6 funtów od osoby. Co za tą cenę otrzymujemy ?? Zapoznanie się z krótką historią Concorda, opowiedzianą przez przewodnika, wejście na pokład Delta Golf, przeżycie symulowanego lotu z Heathrow do Nowego Jorku, obejrzenie wyświetlonego filmu w trakcie „lotu” z predkością 2 machów. Przeżycie naprawdę warte polecenia.

Na terenie muzeum jest wiele egzemplarzy lotniczych, motoryzacyjnych i innych. Ja skupiłem się na eksponatach związanych z lotnictwem. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

Concorde G-BBDG

I pozostałe maszyny muzealne

Przemek, Bartosz – dzięki za towarzystwo podczas zwiedzania muzeum 🙂

Część tekstu zaczerpnąłem w Wikipedia.

Zapraszamy TUTAJ do naszych pozostałych relacji z muzeów.

Pozdrawiam.

Robert Śliwiński

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *