North East Aircraft Museum mieszczące się w północno-wschodniej Anglii, umiejscowione kilka kilometrów od centrum miasta Sunderland, gdzie są organizowane jedne z większych pokazów lotniczych w UK. Moją relację z Sunderland Air Show 2015 możecie zobaczyć

tutaj .

Kolekcja ponad 30 samolotów w różnym stadium odbudowy mieszcząca się w hangarach, ale także na zewnątrz, gdzie dumnie prezentuje się Avro Vulcan, Trident, Meteor a także Westland Wessex. Muzeum przedstawia również kolekcję militarii z czasów II wojny światowej. Ja skupiłem się na eksponatach dotyczących awiacji.

To moja druga wizyta w tym muzeum tego roku. Podczas pierwszych odwiedzin, miałem okazję do fotografowania eksponatów wyżej wymienionych, pozostających na zewnątrz, w dobrych warunkach atmosferycznych. Kolekcja znajdująca sie w hangarach, samoloty, silniki, wszystko to skupione na dość małej powierzchni, sprawia że uwiecznienie tych maszyn na zdjęciach jest bardzo trudne. Ciężko znaleźć kadr, w który nie będą się „wcinać” części innych  samolotów bądź eksponatów. Pomijając fakt trudności związanych z fotografowaniem, jest to bardzo miłe i przytulne muzeum. Dzięki uprzejmości pana Steve’a, miałem okazję sfotografować kokpit Short SD-330, na codzień niedostępny odwiedzającym muzeum.

Przed muzeum znajduje się bezpłatny parking dla samochodów. Koszt wstępu do muzeum to 5 funtów. Można dokonać płatności gotówką lub karta płatniczą. Po zakupie biletu wstępu, możemy cieszyć się czasem spędzonym podczas odwiedzin tej kolekcji muzealnej.

Tuż po wejściu na teren muzeum, ukazuje się Westland Wessex

(kliknij na miniaturę w celu powiększenia zdjęcia, po powiększeniu możesz uruchomic pokaz slajdów kilkając w ikonke „play” w prawym górnym rogu)

Po lewej stronie 2 hangary z militariami typu samochody

1DSC_1721

Główny hangar, w którym znajduje się większość kolekcji tego muzeum.

1DSC_6767

Idąc dalej, możemy poczuć się jak na ulicy sprzed kilkudziesięciu lat …

Kolekcja

Kilka maszyn znajdująch sie na zewnątrz, Trident w trakcie renowacji …

Fotka poglądowa na główny hangar

8

W muzeum można nabyć drogą zakupową, za całkiem niewielką wartość, korzystając ze srodków płatniczych w postaci funtów brytyjskich, czasopisma lub książki o tematyce lotniczej.

Zapraszamy TUTAJ do naszych pozostałych relacji z muzeów.

Pozdrawiam

Robert