Mieszczące się na północ od centrum Londynu , w dzielnicy London Colney , najstarsze muzeum lotnictwa w Wielkiej Brytanii to De Havilland Aircraft Museum. W pełni prywatna kolekcja zabytków lotnictwa cywilnego jak i wojskowego. Muzeum dedykowane samolotom wykonanym przez firmę de Havilland, przez lata swojej działalności stworzyło dość pokaźną ilość maszyn.

Na terenie muzeum napotkamy maszyny z początku działalności de Havilland a także pierwszy odrzutowy samolot pasażerski czyli Comet. Poza tym znajdują sie takie maszyny jak : Heron, Hawker Siddeley HS-121 Trident , Comet 4 , Mosquito , Airspeed A S 58 Horsa , Dove.

Wolontariusze, którzy pomagają w funkcjonowaniu muzeum, odpowiedzą praktycznie na każde pytanie zadane przez odwiedzających. Swoją obszerną wiedzą na temat samolotów a także historii lotnictwa , imponują wielu gościom.

Na terenie muzeum realizowany jest projekt „de Havilland Mosquito Prototype W4050” , który ma na celu przywrócić do świetności wspomniany właśnie samolot. Prowadzone prace wskazują, że projekt zakończy się sukcesem.

Wejście na teren muzeum wiąże się z kosztem zakupu biletu wstępu ( w zeszłym roku był to koszt 5 funtów). Osoby zainteresowane , które chcą wesprzeć muzeum jak też projekty związane z tym miejscem, mogą ofiarować uznane przez siebie darowizny pieniężne.

Adres muzeum :

de Havilland Aircraft Museum Trust Ltd

London Colney AL2 1BU

Tuż przed bramą jest parking dla samochodów.

 

 

Zapraszam na obszerną foto relację z de Havilland Aircraft Museum:

De Havilland DH-114 Heron G-AOTI

 

 

Hawker Siddeley HS-121 Trident  G-AVFH

De Havilland DH106 Comet 4

 

De Havilland DH-98 Mosquito TA122

De Havilland DH-98 Mosquito TA634

Airspeed A S 58 Horsa

De Havilland DH-104 Dove (Devon) , D-IFSB

 

Pozostałe eksponaty i zdjęcia ogólne w muzeum:

Zapraszamy TUTAJ do naszych pozostałych relacji z muzeów.

Pozdrawiam

Robert Śliwiński