W dniach 27-28 maja odbył się w Duxford pierwszy pokaz lotów w tym sezonie pod nazwą Air Festival. Nie mając możliwości odwiedzin Duxford w weekend postanowiłem spróbować swojej szansy w poniedziałek, w celu złapania ewentualnych samolotów podczas wylotów. Miałem wielką nadzieję zobaczyć norweskiego WSK Lim-2 (MiG-15) oraz ewentualnego DC-3, jeśli taki w ogóle się pojawił. Wiedziałem również, że B-17 będzie wylatywał na pokaz do East Kirkby, także było pewno, że wrócę z czymś do domu. Zajechałem do muzeum chwilę przed 10. Kolejka była już przed otwarciem drzwi, co mnie trochę zdziwiło, a w sumie nie powinno, gdyż 29-go maja jest Bank Holiday (dzień wolny od pracy). Zanim jeszcze wszedłem do środka zrobiłem zdjęcie Hurricane wystawionego jako pomnik przy parkingu muzeum. Niestety jest to tylko replika, ale malowanie polskiej szachownicy, w dodatku od strony ulicy, gdzie każdy może ją zobaczyć na pewno jest miłym gestem ze strony muzeum.

Hawker-Hurricane-Replica-P2954 20170529_095719

Już przed wejściem zobaczyłem przez płot, że MiG-15 stoi, co mnie trochę podbudowało, a jeszcze bardziej ucieszył mnie widok Osprey’a i  Apache’a

WSK-Mielec-SB-Lim-2-N104CJ Westland-Apache-AH1-ZJ207-2 Boeing-CV-22B-Osprey-USAF-11-0058

Kolejną niespodzianką był przybyły z Norwegii  Noorduyn Norseman. Niestety to było na tyle z samolotów, które zostały po pokazie z dnia wczorajszego. Z biegiem czasu uświadomiłem sobie, że z okazji Bank Holiday, ani Osprey, ani Apache nie wrócą do swoich baz w Mildenhall i Middle Wallop. MiG-15 z przykrytą kabiną też stał bez większego zainteresowania właścicieli i o godzinie 13 zwątpiłem już w jego wylot.

Noorduyn-UC-64A-Norseman-LN-TSN

Tiger Moth’y wykonywały loty w ramach Classic Wings, a Harvard oprócz takich lotów, dał nam w prezencie mały pokaz lotniczy

De-Havilland-DH-82A-Tiger-Moth-II-G-ANRM

North-American-T-6G-Harvard-4-G-BJST

Po wcześniejszych rozmowach z załogą B-17 ustaliłem o której jest wylot i cierpliwie czekałem wchodząc do 3-4 hangarów. Jednym z nich był nie odwiedzany przeze mnie w tym roku „Air and Sea Hangar”, a także byłem ciekawy co się dzieje w hangarze „Flying Aircraft”, gdyż samoloty były świeżo po pokazach.

Air and Sea Hangar

Flying Aircraft Hangar

 

W hangarach zrobiłem kilka zdjęć samolotów, które wcześniej stały w innych pozycjach i ich fotografia nie była łatwa.

British-Aircraft-Corporation-TSR2-XR222 Supermarine-Spitfire-Replica-X4178 Westland-Sea-King-HAS6-XV712

O godzinie 13:20 słynna Sally B (nosząca też logo Memphis Belle) została wypchana na trawę w celu odpalenia i wylotu do East Kirkby. Odpalenie to jest sporą atrakcją, gdyż silniki Wright R-18200-97 Cyclone produkują dużą ilość dymu. Jak to bywa w Anglii, akurat w tym momencie zaczęło padać (na szczęście słabo i ustało w miarę szybko). Co ciekawe przy powrocie był podobny schemat z pogodą. Mimo wszystko warto było wyjść z domu w ten duszny dzień i mimo braku wylotu MiG’a jestem bardzo zadowolony.

Boeing-B-17G-Flying-Fortress-G-BEDF-2 Boeing-B-17G-Flying-Fortress-G-BEDF-3 Boeing-B-17G-Flying-Fortress-G-BEDF

Zapraszam na film z odpalania silników

 

Zapraszamy TUTAJ do naszych pozostałych relacji z muzeów.

Pozdrawiam

Przemek