Mikoyan-Gurevich MiG-21 służył w Polskich Siłach Powietrznych ponad 4 dekady i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych myśliwców z okresu Zimnej Wojny. Wybudowano ich około 18 000 egzemplarzy, w tym Polska złożyła zamówienie na ponad 580 modeli w 10 wariantach. Dlatego też MiG-21 jest chyba najpopularniejszym pomnikiem lotniczym w Polsce i można go znaleźć niemal wszędzie.

Jeden z wielu takich pomników znajdował się w Dąbrowie Górniczej na Zagłębiu. Umieszczony był na terenie prywatnym zakładów Cutiron, a moja prośba o podejście bliżej została odrzucona. Jednak patrząc na działalność firmy powinniśmy się cieszyć, że został ocalony, gdyż firma od ponad 60 lat nieprzerwanie zajmuje się przerobem złomu stalowego i żeliwnego. Świetną informacją jest to, że właśnie ten MiG-21 w wersji M o numerze bocznym 1811 trafił do Parku Militarno-Historycznego „Reduta” przy dąbrowskim Muzeum Miejskim „Sztygarka”. Jest to kolejny przykład na to, że warto fotografować wszystkie samoloty, gdyż na przestrzeni lat znikają zupełnie lub w najlepszym przypadku przenoszone są w inne miejsca. Tym razem historia zakończyła się szczęśliwie i MiG-21M dostał „nowe życie”. Poniższe zdjęcie zostało wykonane przez szlaban zakładu pracy Cutiron.

Mikoyan-Gurevich-MiG-21-1811-2 Untitled-1

 

Obecne położenie MiGa, w parku przy muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Swobodnie można podejść i obejrzeć go z każdej strony.

Mikoyan-Gurevich-MiG-21-1811-3 Mikoyan-Gurevich-MiG-21-1811 Mikoyan-Gurevich-MiG-21-1811-2

 

Po więcej wpisów dotyczących pomników lotniczych kliknij tutaj

 

 

 

 

 

Pozdrawiam

Przemek