40-ty Embraer we flocie KLM

Flotę KLM Cityhopper zasilił już 40-ty samolot firmy Embraer. Jest to maszyna typu Embraer 175+, których linia posiada 10 sztuk. Nowy nabytek we flocie o numerze rejestracyjnym PH-EXP wylądował na amsterdamskim lotnisku Schiphol pod koniec lipca b.r.

Kolejny Embraer 175+ w niebieskim malowaniu KLM przybędzie do Holandii w listopadzie tego roku.

Jest to kolejny ważny krok w ramach rewitalizacji floty KLM Cityhopper. Tego roku linia wycofała z eksploatacji ostatni samolot typu Fokker 70, co oznacza, że flota przewoźnika składa się teraz całkowicie z Ebraerów.

Ponadto w lipcu b.r. KLM Cityhopper poinformował, że złożono zamówienie na dwie kolejne maszyny z brazylijskiego koncernu – maszyny typu Embraer 190.

Aktualnie KLM Cityhopper jest linią numer jeden w Europie pod względem liczebności Embraerów we flocie.

Samolot nowoczesny i przyjazny środowisku

Embraer 175+ to nowoczesna i wygodna maszyna, w której zastosowano liczne rozwiązania technologiczne, aby przy eksploatacji zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne. Między innymi samolot zużywa mniej paliwa, dzięki czemu znacznie ograniczono emisję CO2. W porównaniu z Fokkerem 70, zużycie jest aż o 22% mniejsze. Udało się to osiągnąć dzięki efektywnym silnikom oraz specjalnej konstrukcji skrzydeł, która pozwala zredukować opór powietrza, a co za tym idzie zmniejsza się spalanie paliwa. Embraer 175+ jest też znacznie cichszy.

Embraer 175+ – podstawowe dane liczbowe

Rozpiętość skrzydeł: 28,65 m

Długość samolotu: 31,68 m

Prędkość przelotowa: 850 km/h

Maksymalny zasięg: 3 180 km

Maksymalna liczba pasażerów: 88

Klasy przelotu: Klasa Biznes, strefa Economy Comfort, Klasa Ekonomiczna

Embraer 190 – podstawowe dane liczbowe

Rozpiętość skrzydeł: 28,72 m

Długość: 36,25 m

Prędkość przelotowa: 850 km/h

Maksymalny zasięg: 4 500 km

Maksymalna liczba pasażerów: 100

Klasy przelotu: Klasa Biznes, strefa Economy Comfort, Klasa Ekonomiczna

Maszyny Embraer 175+ i 190 są wykorzystywane przez KLM Cityhopper* na większości tras europejskich. Między innymi modelem Embraer 190 w barwach KLM podróżujemy do Amsterdamu z dwóch miast w Polsce – z Krakowa i Gdańska.

*KLM Cityhopper to linia regionalna należącą do Grupy KLM

KLM

Royal Dutch Airlines (Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze) powstały 7 października 1919 roku i są obecnie najstarszą linią lotniczą na świecie, która nadal działa pod swoją oryginalną nazwą. Siatka połączeń KLM z wylotem z Amsterdamu obejmuje 217 destynacji w blisko 100 krajach. Loty KLM odbywają się z lotniska bazowego Amsterdam-Schiphol, z którego w 2016 roku skorzystały 63 miliony pasażerów. W sezonie letnim 2017 roku, oferta KLM powiększa się o kolejne 12 miast (w stosunku do lata 2016). Holenderska linia dysponuje flotą 204 samolotów. KLM wraz z liniami Air Frace stanowi główny filar Grupy AIR FRANCE KLM, do której należą też KLM Cityhopper, HOP! oraz Transavia.

Źródło, zdjęcia: no name pr agency