Piątek 25-go sierpnia rozpoczęliśmy ponownie wcześnie. Tak jak i poprzedniego wieczoru naszym celem był NATOwski AWACS. Aby nie przegapić ewentualnego porannego wylotu, już chwilę po ósmej byliśmy w tym samym miejscu co wczoraj. Jeszcze dobrze nie dotarliśmy pod pas startowy, a już było słychać grzejące się silniki. Niestety był to fałszywy alarm, gdyż po chwili zgasły. Jak się później okazało, pozostałe E-3 przechodziły podobny proces tego dnia. Oprócz wczorajszych gości w postaci KC-135, na płycie zobaczyliśmy tym razem B757 (wersja Combi) należącego do ASL Airlines. 

B757 odleciał około godziny 9:30, a godzinę po nim wystartował KC-135, dość wiekowa maszyna, bo już licząca 54 lata.

Długo oczekiwany Sentry w końcu pojawił się na drodze kołowania. Była już godzina trzynasta. Osobiście liczyłem, że o tej godzinie to będziemy fotografować przylot porannego wylotu, ale tak niestety się nie stało. Mimo wszystko byliśmy bardzo zadowoleni, gdyż pomału zaczynałem tracić nadzieję, że w ogóle zobaczymy jakikolwiek start tego dnia. Ponownie warto było długo czekać, aby zobaczyć E-3 w akcji.

Gdy już zadowoleni po starcie pakowaliśmy sprzęty, E-3 zaskoczył nas swoim powrotem i niskim low pass, jaki wykonał nad pasem startowym – zdecydowanie piloci wynagrodzili nam w ten sposób pięciogodzinne oczekiwanie.

Najlepiej cała sytuację oddaje poniższe video nakręcone przez Kamila:

Z uśmiechami na twarzach wyruszyliśmy w dalszą część naszej trasy. Dzisiejszym finałowym celem było lotnisko w Kolonii (CGN/EDDK). Po godzinie jazdy dotarliśmy w okolice lotniska, gdzie po zameldowaniu w miejscu zakwaterowania, udaliśmy się droga pieszą na taras widokowy, który oferował nam najlepsze miejsce do fotografii w godzinach popołudniowych. Zanim dotarliśmy na taras, Kamil zobaczył w oddali Airbusa A300 stojącego na… parkingu samochodowym. Okazało się, że jest to samolot Zero-G – słynny samolot należący do firmy Novespace, wykonujący loty paraboliczne, dzięki którym ludzie na pokładzie mogli choć przez chwilę przebywać w stanie nieważkości. Samolot ten jest już na emeryturze, a zastąpił go nowszy model A310.

10 minut spacerku od A300 i byliśmy już na tarasie widokowym na dachu terminalu 1 (punkt C).

Tuż po naszym przybyciu płyta cargo świeciła pustkami, co bardzo mnie rozczarowało, gdyż przed wyjazdem widziałem sporo zdjęć z wypchaną płytą po brzegi. Miałem nadzieję, że były to standardowe widoki. My mieliśmy tylko jeden samolot, był nim 25 letni B737-400 należący do Atlantic Airlines.

Moim osobistym, głównym celem wizyty w Kolonii było złapanie B747-400 latającego dla UPS, oraz uchwycenie jak największej liczby MD-11 również należących do tych linii. Taras widokowy jest otwarty do 22:00, także nadzieje były całkiem realne. Z tarasu, oprócz zdjęć nakręciłem sporo filmów (idealne miejsce do video), a fotografowałem dość wybiórczo, stąd też niewielka liczba zdjęć jakich zrobiłem podczas 3 godzin jakie tam spędziliśmy. Warto też dodać, że lotnisko Kolonia-Bonn jest bazą niemieckich rządówek, a jedną z nich mieliśmy okazję zobaczyć w oddali – był to Airbus A340-300 (reg 16+02)

Również na „dzień dobry” dostaliśmy trzysilnikowego UPSa, który przyleciał na McDonnell Douglas MD-11F.

I tak zaraz na samym początku połowa celów została zrealizowana. Jednak tym razem, bardziej od MD-11 ceniłem sobie B474-400, więc zabawa się jeszcze nie skończyła. Trzeba tu zaznaczyć, że taras widokowy jest świetnym miejscem do fotografii, gdyż oferował urozmaicone kadry, a dodatkowo samo lotnisko okazało się bardzo atrakcyjnym miejscem pod względem różnorodności maszyn.

ATR 72-500

Airbus A320

36 letni biz jet zawsze jest sporą atrakcją – Learjet 35A

Boeing B777

Airbus A320 – jedyny A320 w barwach linii FlyEgypt, pozostałe samoloty tej floty to B737. Dla mnie osobiście to spora niespodzianka, zwłaszcza po przeanalizowaniu archiwum, gdzie mam ten sam samolot (MSN – 1561) zarejestrowany na matrycy w barwach singapurskich linii SilkAir.

Boeing B777, w tle Learjet 31A

Learjet 31A

B777 & B737

Dash-8 linii Air Berlin, które ogłosiły bankructwo, a z dniem 27-go października 2017 wstrzymują wszystkie operacje.

Embraer ERJ-195LR

B737-800

Kolejny atrakcyjny samolot – Boeing B737 w wersji 600. Ostatni samolot zszedł z linii produkcyjnej w 2006, a wyprodukowano ich łącznie tylko 69 sztuk. W Europie można spotkać trzech z pięciu operatorów tej wersji – SAS, Air Algerie i Tunisair. Łącznie posiadają 27 samolotów B736.

B737-700 & Dash-8

B737-600

McDonnell Douglas MD-11F

Airbus A321

B747-400

Również udało nam się złapać jeden samolot militarny – był nim Airbus A400, należący do Royal Air Force. Poniższe video nakręcił Kamil

Po raz kolejny zakończyliśmy przygodę późnym wieczorem, a nasze organizmy domagały się wypoczynku. Niestety czekał nas 30 minutowy spacer do samochodu (obładowani sprzętem), później krótka przejażdżka do mieszkania, a tam wykończeni, postanowiliśmy,  że odpuszczamy kolejny poranek, a w zamian za to śpimy chwilę dłużej. Mieliśmy świadomość, że to dopiero połowa wyjazdu, a najcięższe i najbardziej intensywne dni dopiero przed nami…

Pozdrawiam

Przemek