9 maja 2013 roku w szkockiej miejscowości Grangemouth został odsłonięty pomnik poświęcony lotnikom, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej. Pomnik jest jest repliką samolotu Mk1 Supermarine Spitfire – X4859 . Na tym samolocie szkolił się między innymi polski pilot Eugeniusz Łukomski , który niestety poniósł śmierć pilotując właśnie tego Spitfire’a.

Osoby uczestniczące w tym projekcie , a także weterani wojenni podjęli decyzję, że pomnik który stanie właśnie w tym miejscu, będzie repliką tego Spitfire’a, którym latał polski pilot, ponieważ polacy byli jedną z najliczniejszych grup z zagranicy szkolących się w tej bazie. Pomiędzy 1941 a 1943 rokiem , każdy polski pilot latający Spitfire’ami, przeszedł szkolenie właśnie w bazie Grangemouth.

RAF Grangemouth usytuowane było prawie 5 km od szkockiego miasta Falkirk. Powstało jako lotnisko cywilne w maju 1939 jako Central Scotland Airport. Jednak wybuch wojny zmienił plany tego lotniska i we wrześniu 1939 roku zostało przejęte przez wojsko i powstała tutaj baza wojskowa szkoląca pilotów. Tabor tej bazy był bardzo wysłużony, piloci szkolili się na maszynach mocno zdezelowanych , często noszących już ślady wcześniejszych uszkodzeń

Taką właśnie maszyną podczas szkolenia leciał polski pilot Eugeniusz Łukomski, który uległ katastrofie 24 listopada 1941 i zginął w wieku 23 lat , niedaleko bazy w miejscowości Polmont.

W bazie szkolili się piloci z całego świata , którzy po ukończeniu szkolenia mieli trafić bezpośrednio na front walk. W czasie swojej świetności , baza posiadała ponad 100 sztuk Spitfire’ów. Niestety 71 pilotów z 11 krajów, nigdy nie ukończyli szkolenia. Wśród osób poległych było 12 polskich pilotów.

Lista poległych lotników

Pomnik powstał dzięki Grangemouth Spitfire Memorial Trust oraz obecnych kadetów, którzy pomogli w zebraniu środków finansowych na ten cel. Usytuowanie pomnika jest w okolicy pozostałości po tej bazie.

Adres :

Bo’Ness Rd

Grangemouth

FK3 9UP

Po więcej wpisów dotyczących pomników lotniczych kliknij tutaj .

Pozdrawiam

Robert