Westland  Sea King to brytyjska wersja amerykańskiego śmigłowca Sikorsky, zbudowana przez Westland Helicopters. Helikopter ten został zbudowany do zwalczania okrętów podwodnych, jednak poszczególne wersje tego heli są wykorzystywane w różnych dziedzinach lotnictwa.

Sea King zapewniał w brytyjskiej służbie szeroki zakres usług zarówno w Royal Navy jak i Royal Air Force. Helikopter ten najbardziej jest znany z działań w Royal Navy Search and Rescue oraz Royal Air Force Search and Rescue Force. Czerwono-szare malowanie jest łączone jednoznacznie z  Royal Navy Search ( żółte malowanie z RAF Search and Rescue Force ) i właśnie taki egzemplarz znajduje się w bazie RNAS Culdrose w Kornwalii.

Westland Sea King w wersji HU.5 – wersja przystosowana dla Royal Navy. Numer boczny XV673,  Zbudowany w 1970 roku. Usytuowany w północno-zachodniej części lotnisko, w okolicy pasa 12. Jadąc droga numer A3083, przejeżdżając przez rondo wyłania się tuż za krzewami. Ciężko zrobić zdjęcie, trzeba mieć obiektyw o małej średnicy, tak żeby zmieścił się w oko kratki.

United Kingdom – Royal  Navy , Westland Sea King HU.5 , XV673

 

 

Lokalizacja pomnika : 50.09131241N 5.26443386W

Droga numer A3083, Helston, TR12

Po więcej wpisów dotyczących pomników lotniczych kliknij tutaj .

Pozdrawiam

Robert