Avro Heritage Museum jest jednym z najmłodszych muzeów w Anglii. Zostało otwarte 13-go listopada 2015 roku z inicjatywy BAE Systems i Avro Heritage Trust. Zlokalizowane jest w Woodford, na terenie byłego lotniska, gdzie BAE Systems (jeszcze jako Avro) produkowało samoloty. Fabryka działała tu nieprzerwanie od 1924 roku, aż do późnych miesięcy 2011, kiedy BAE sprzedało niemal cały teren lotniska. Nowym właścicielem terenów została firma JCB (koszt zakupu 100mln funtów!), która w tym momencie zabudowuje byłe tereny lotniska domami, a miejscowość będzie się nazywać Woodford Garden Village. Na szczęście BAE zachowało i podarowało teren pod muzeum, aż o 70% większy niż poprzednio zajmowało Avro Heritage Trust. Muzeum zostało zaadoptowane w zmodernizowanym budynku straży pożarnej, a przyszłość tego miejsca zapowiada się rozwojowo.

Avro Heritage Museum,  jak sama nazwa wskazuje nawiązuje do historii Avro i z nim związanych samolotów. Jedynym całym samolotem w kolekcji jest Avro Vulcan (numer boczny XM603) – również jest to jedyny na świecie Vulcan w białym malowaniu.  Przez ostatnie miesiące trwały prace, aby przywrócić mu blask, co dało rewelacyjny efekt i egzemplarz ten prezentuje się teraz wyśmienicie. XM603 odegrał kluczową rolę w utrzymaniu „przy życiu” ostatniego latającego Vulcana (XH558), a także dzięki donacji silników dla XM655, rezydent Wellesbourne do dziś wykonuje kołowania i rozbiegi na pełnej mocy.

Avro Vulcan B.2 XM605

Warto wspomnieć, że fabryka w Woodford wyprodukowała tutaj wszystkie Vulcany w ilości 136 sztuk.  Na zewnątrz znajduje się również nos Hawker Siddeley HS 748 (380 wyprodukowanych) w towarzystwie Vickersa VC-10 C.1 (XV106). Za dodatkową opłatą jednego funta można wejść do kabiny VC-10, a także znajdującego się w środku Vulcana (XM602).

Hawker Siddeley HS 748 G-ORAL

Vickers VC-10 C.1 XV106

Wewnątrz budynku znajduje się spora kolekcja modeli, dokumentów, zdjęć, niewielka sala filmowa, sklep, kafejka, oraz 4 samoloty, a w zasadzie ich nosy: Avro Anson (G-AGPG), replika Avro Lancaster, English Electric Canberra (WK118) oraz wspomniany wcześniej Vulcan.

English Electric Canberra B.2

Przed wejściem do muzeum stoi jeszcze nos Nimroda (zbudowano tutaj 51 sztuk), który w niedalekiej przyszłości będzie otwarty dla odwiedzających gości.

Hawker Siddeley Nimrod MR.2 XV235

 

Muzeum jest otwarte od piątku do niedzieli (10:00-17:00, zimą do 16:00), w poniedziałki nieczynne oprócz Bank Holiday, a pozostałe dni otwarte tylko dla grup mających umówione spotkanie. Wejście kosztuje 8 funtów. Zdecydowanie miejsce to jest warte odwiedzin, a Vulcan XM603 przyciąga tu wielu entuzjastów lotnictwa. Również nowe osiedla mieszkalne będą miały rewelacyjne towarzystwo w postaci takich rezydentów.

Zapraszamy TUTAJ do naszych pozostałych relacji z 27 muzeów w 6 krajach Europy.

Pozdrawiam

Przemek