Śladami pomników lotniczych, część 19 – Hawker Sea Hawk , Culdrose, United Kingdom

Hawker Sea Hawk produkowany był od 1947 roku przez firmę Hawker Aircraft oraz Armstrong Whitworth Aircraft. Pierwszy lot tego typu maszyny odbył się we wrześniu 1947, w użytku był do 1983 roku. Służył w lotnictwie wojskowym dla takich państw jak: Wielka Brytania, Indie, Niemcy, Holandia. Dziś Sea Hawk’a można zobaczyć już tylko jako uziemione maszyny np w muzeum. Jednakże jedna z tych maszyn to tzw gate guard w brytyjskiej bazie RNAS Culdrose, Kornwalia. Rolę strażnika pełni od 1958 roku i czyni go prawdopodobnie najstarszym tego typu pomnikiem w UK. W 1990 roku przeszedł kosmetyczny remont, który pozwolił utrzymać go w dość dobrym stanie do dnia dzisiejszego.

Gate guard Sea Hawk jest pilnie strzeżony , powodem jest jego umiejscowienie, tuż przy jednej z bram bazy wojskowej. Z fotografowaniem tej maszyny nie było problemu , ale poprzedziłem zapis foto pytaniem osoby pełniącej straż w budce. Pan ten wykonał telefon ( prawdopodobnie do swojego przełożonego ) , i po wyjaśnieniu celu mojej wizyty pod płotem , otrzymałem zgodę na wykonanie fotografii.

 

Współrzędne geograficzne miejsca, z którego można zobaczyć ten wspaniały kawałek historii: 50.08052826N 5.25723553W , Culdrose, United Kingdom

 Po więcej wpisów dotyczących pomników lotniczych kliknij tutaj . 

Pozdrawiam

Robert

 

 

Social Share Counters
Ten wpis został opublikowany w kategorii Śladami pomników lotniczych i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.