English Electric Lightning pierwszy raz wzbił się w powietrze w roku 1954. Ponaddźwiękowy samolot osiągający prędkość 2 machów , maszyna jedna z wielu pochodzących z czasów zimnej wojny ale wyjątkowy i mocno rozwinięty technicznie jak na tamte czasy.

Powstało wiele wariantów tego modelu , od pierwotnego projektu do konstrukcji finalnej wykorzystywanej przez siły lotnicze Wielkiej Brytanii, a także Arabii Saudyjskiej i kilku innych krajów. Wyprodukowano w sumie 337 sztuk English Electric Lightning , podana ilość wszystkich wariantów.

Po swojej służbie , wiele tych samolotów trafiło do muzeum. Obecna ilość jaka przetrwała ( dane pochodzą z firmy BAE System ) to 49 sztuk. Eksponaty te , rozmieszczone są w muzeum jak również jako pomniki. W Wielkiej Brytanii jest obecnie 36 szt , na Cyprze 1 szt , we Francji 1 szt , w Niemczech 2 szt , w Kuwejcie 2 szt , w Holandii 1 szt , w Arabii Saudyjskiej 3 szt , w 2014 roku w RPA na sprzedaż wystawione były 3 sztuki i w tej chwili ich los jest nieznany.

Ja osobiście odwiedziłem Lightning w miejscowości Liskeard w Kornwalii. Electric Lightning umieszczony na metalowych podporach , dumnie prezentuje się jako pomnik lotniczy na terenie salonu samochodowego Castle Motors. Jest mała sprzeczność jeśli chodzi o numer boczny tego modelu. Na tym pomniku znajduje się rejestracja XS936 , natomiast wszelkie zapisy ( między innymi na stronie BAE System ) podają numer boczny tego samolotu jako XS925 w tym umiejscowieniu. Lightning oznaczony numerem bocznym XS925 znajduje się w muzeum RAF Hendon w Londynie.

Współrzędne geograficzne: 50.41628265N 4.3952899W

Adres: Liskeard , PL14 3PX

Poniżej zdjecia English Electric Lightning :

 

Po więcej wpisów dotyczących pomników lotniczych zapraszamy tutaj .

Pozdrawiam

Robert