National Military Museum zlokalizowane jest na terenie byłej bazy wojskowej w Soesterberg. Kolekcja prezentowana tutaj jest połączeniem byłego Muzeum Lotnictwa w Soesterberg i Muzeum Armii w Delft. Cała wystawa znajduje się w jednym wielkim nowoczesnym hangarze, a w jej skład wchodzą helikopter, samoloty, czołgi oraz opancerzone samochody. Budynek muzeum jest bardzo nowoczesny, a cała boczna ściana jest ze szkła, przez co mamy dość sporo światła do fotografii. Na zewnątrz znajdują się tylko 4 samoloty, z czego 2 są pod dachem. Również możemy znaleźć tu kilka wraków. Pas lotniska jest w ciągłym użyciu, a latają tutaj już tylko lekki samoloty 2-4 osobowe. Wejście do muzeum kosztuje 14 euro, a na terenie obiektu mamy do dyspozycji darmowy parking, sklep i restaurację.

Zanim jeszcze weszliśmy z Kamilem do środka, zbadaliśmy teren na około budynku, gdzie były znalazłem kilka samolotów w dobrym stanie i kilka w trochę gorszym. Pod dachem stał Fokker F.27, Neptune, oraz Atlantique, natomiast pod chmurką samoloty należące kiedyś do USAF, które latały latały nad holenderskim niebem: F-86 Sabre oraz F-102 Delta Dagger.

Convair F-102A Delta Dagger

North American F-86F Sabre

Brequet Atlantique

Lockheed SP-2H Neptune

Fokker F.27-300M

Lockheed F-104G Starfighter

North American F-86K Sabre

North American F-100D Super Sabre

Po wejściu do środka znajdowaliśmy się na pierwszym piętrze, jednak cała statyka znajdowała się piętro niżej, a dodatkowo mieliśmy samoloty efektownie podwieszone z sufitów. Można tu było zobaczyć tu samoloty od początku dziejów lotnictwa, aż po technologię nowoczesną, którą prezentowały F-15 i F-16. Po wizycie w muzeum widać, kto był głównym dostawcą samolotów do tego kraju, gdyż muzeum jest zdominowane, przez produkcje brytyjskie oraz amerykańskie.

General Dynamics F-16A Fighting Falcon

Northrop NF-5A Freedom Fighter

Hawker Sea Fury

F-16A

Sikorsky UH-34J

Bolkow Bo-105C

Hiller OH-23C Raven

Aerospatiale SE3160 Alouette III

WWII tank

Douglas C-47A Skytrain

F-16A

McDonnell Douglas F-15A Eagle 

Gloster Meteor F.4

North American B-25J Mitchell

Curtiss P-6 Hawk

Dornier Do-24T

North American P-51K Mustang

De HAvilland DH-82 Tiger Moth

Koolhoven K.51

Farmann HF20

Fokker DVII

Supermarine Spitfire Mk.IX

Hawker Hunter F.4

Republic F-84F Thunderstreak

Lockheed F-104G Starfighter

Zapraszamy również do naszych pozostałych relacji z 32 muzeów w 8 krajach Europy.

Pozdrawiam

Przemek