Piaggio PD.808 to włoski odrzutowiec produkowany przez znaną firmę Piaggio. Projekt tego odrzutowca wykonała firma Douglas Aircraft Company, natomiast produkcją zajęła się firma Piaggio. Używana jest też nazwa Piaggio Douglas PD.808 – wynik podpisania kontraktu o współpracy.

W fazie projektu maszyny, zainteresowane były również siły powietrzne USA, niestety nigdy nie złożyli zamówienia na ten odrzutowiec. Po połączeniu się firmy Douglas z McDonnell, jedną z pierwszych decyzji było zaprzestanie prac nad Piaggio Douglas, gdyż byli przekonani że nie będą mieli zamówień na ten typ maszyny. Pierwszy lot wykonany został maszyną PD.808 w 1964 roku, natomiast ostatni egzemplarz opuścił fabrykę w 2003 roku. Kilka danych na temat osiągów samolotu : prędkość przelotowa 722km/h ,zasięg 2.200km. Załoga 4 osoby, na pokład mógł zabrać od 6 do 10 pasażerów.  Jedynym użytkownikiem tego samolotu były Włoskie Siły Powietrzne, które korzystały z kilku modeli tego odrzutowca, w zależności od potrzeb. Wyprodukowano 22 egzemplarze zgodnie z zamówieniem włoskiego lotnictwa wojskowego.

Jeden z modeli Piaggio napotkałem podczas wizyty we włoskim muzeum lotnictwa wojskowego Italian Air Force Museum. Kolejny model jako pomnik mogłem sfotografować w miejscowości Lucca. Należący do Italian Air Force , Piaggio P.808 został usytuowany na rondzie, tego pięknego, włoskiego miasta 24 października 2005 roku. Pomnik Piaggio poświęcony jest włoskiemu pilotowi Carlo del Prete – zasłużony lotnik nagrodzony „Medaglia al valore aeronautico” , medal przyznawany przez władze państwowe za wybitne zasługi na rzecz włoskiego lotnictwa, celem oddania wyrazu wdzięczności tym, którzy dokonali aktów odwagi i filantropii na pokładach samolotów w locie.

Piaggio znajdujący się na rondzie w miejscowości Lucca, posiada numer boczny – według różnych źródeł: MM62014 lub MM62015. Odrzutowiec służył w Italian Air Force.

 

 

Adres pomnika :

Viale Europa, 750

5510 Lucca LU

Włochy

Dane geograficzne:  43.83162689N 10.49368763E

Po więcej wpisów dotyczących wpisów „Śladami pomników lotniczych” zapraszam do tego linka.

Pozdrawiam

Robert