Niespełna miesiąc temu wraz z Wojtkiem z Polish Spotters Association UK weszliśmy na teren bazy RAF Odiham. Odiham znajduje się w hrabstwie Hampshire, 60 kilometrów na południowy zachód od Londynu. Obok RAF Benson, jest to jedyne miejsce w UK, gdzie stacjonują helikoptery Chinook (drugą bazą jest RAF Benson). Również tutaj znajduje się słynne demo Chinook Display Team, które można oglądać podczas wielu pokazów lotniczych, przez niemal cały sezon. Celem naszej wizyty nie mogło być nic innego, jak właśnie Chinooki, które należały do Dywizjonu 27.

Wejście do bazy wyznaczone było na godzinę 15, gdzie pół godziny później miła odbyć się odprawa. Po małym poślizgu organizacyjnym, głównie na bramie bazy, gdzie wraz z nami przybyło około 70-100 fotografów, odprawa się w końcu zaczęła. Dowiedzieliśmy się na niej, czym dokładnie zajmuje się jednostka i kto w niej stacjonuje, przemówił też do nas Group Captain – Lee Turner. Co najważniejsze, dostaliśmy dokładne wytyczne odnośnie wieczoru jaki był przed nami. Tak naprawdę wchodziliśmy tam w ciemno, bo do tej pory wiedzieliśmy jedynie, że będziemy mieli do dyspozycji 2 Chinooki z włączonymi silnikami, a łącznie miało być ich do 6 sztuk. Wchodziły w grę zdjęcia popołudniowe, oraz nocne. Gdy dostaliśmy się an płytę Dywizjonu 27, wiedziałem, że będzie dobra noc – na płycie było już pięć Chinooków, a nad głową raz po raz przelatywały nam kolejne Chinooki, a wiedzieliśmy po odprawie, że będziemy mieli do dyspozycji dla siebie jednego z nich na niemal całą godzinę. 

Oprócz fotograficznych aspektów wieczoru, dostaliśmy tez posiłek, który mogliśmy spożyć w budynku Dywizjonu 27, a także poznaliśmy Leszka i Przemka z Fox Two. Jak zawsze wejścia do baz wojskowych cieszą, zwłaszcza do takich, jak RAF Odiham, gdzie spotting „spod płotu” jest bardzo ograniczony…

Po więcej wpisów z naszych wypraw fotograficznych zapraszam do tego linka.

 

Pozdrawiam

Przemek