Od niecałych 3 miesięcy, lotnisko East Midlands (EMA/EGNX) wraz z Birmingham, jest moim nowym lokalnym lotniskiem. Jednak dopiero w zeszły czwartek poświęciłem więcej czasu na spotting w tym miejscu. Do tej pory byłem kilka razy na nocnych zdjęciach, lub ustrzelić konkretną maszynę (np. An124). Tym razem spędziłem trzy godziny u progu pasa 27. Miejsce to, jest dogodne dla miłośników lotnictwa – mamy tu wydzielone miejsca parkingowe oraz ławeczki i stoliki, a ochrona jest przyjazna dla ludzi poruszających się wokół ogrodzenia lotniska.

EMA słynie głównie z ruchu cargo. Zaraz za Heathrow, jest to drugie lotnisko w UK, gdzie przerzuca się najwięcej towarów. Jednak towary, które docierają na Heathrow, trafiają tam głównie w samolotach pasażerskich. Pod względem ruchu samolotów cargo East Midlands jest nie do pobicia. Niestety ruch powietrzny tych samolotów najczęściej odbywa się we wczesnych godzinach porannych, lub bardzo późnych wieczornych, także w czerwcu są najlepsze dni do fotografii w tym miejscu, gdyż mamy najdłuższe dni w roku. Najwięcej dzieje się tutaj we wtorki, środy i czwartki, dlatego też swoją pierwszą próbę uchwycenia samolotów towarowych podjąłem właśnie w czwartek. Najczęściej samoloty docierają tutaj z dość bliskich, można by nawet rzec, lokalnych lotnisk, które znajdują się w granicach godzinnego lotu (Belfast, Dublin, Edinburgh, Brussels, Liege). Fotografię zacząłem o godzinie 18:30, a skończyłem o 21:40, czyli 35 minut po zachodzie słońca. Ilość sfotografowanych maszyn wręcz mnie zadziwiła. Na przylotach ustrzeliłem 18 maszyn (jeden B757 DHL lądujący po zachodzie zupełnie mi nie wyszedł) oraz podjąłem się jednej próby wychodzącego B767 DHL, który startował dość późno. Wcześniej nie podejmowałem się prób wylotów ze względu na mocne falowanie powietrza, a startowały na pewno co najmniej dwa samoloty towarowe. Zapraszam do poniższej relacji.

Na czerwo punkt, w którym możemy zaparkować auto i ustawić się w dogodnej dla nas pozycji.B777 Aero Logic  D-AALBB777 Aero Logic  D-AALK B734 West Atlantic UK  G-JMCSB767 UPS  N354UP B767 DHL  G-DHLFB762 Star Air  OY-SRIB734 ASL Airlines Ireland  EI-STN B734 West Atlantic UK  G-NPTZ B734 West Atlantic UK  G-JMCXBAe ATP West Air Sweden  SE-KXP B763 Star Air  OY-SRI B752 Icelandair Cargo  TF-FIH ATR 72-200 Swift Air  EC-JQF B767 DHL  G-DHLE B734 Cargo Air  LZ-CGT A300 DHL  D-AEAH A300 DHL  D-AEAJBAe ATP West Air Sweden  SE-MAM B734 ASL Airlines Hungary  HA-FAZ

Po więcej wpisów z naszych wypraw fotograficznych zapraszam do tego linka.

Pozdrawiam

Przemek