Od czwartku do poniedziałku dość intensywnie przemieszczałem się po Anglii, co zaowocowało ciekawym efektem. Dzięki temu, że często zabieram ze sobą sprzęt, nawet, jak nie planuję nic fotografować, mogłem uchwycić wiele różnorodnych maszyn. Przygodę zacząłem na świetnie mi znanym Luton, gdzie stawiałem swoje pierwsze kroki w fotografii lotniczej. Tego dnia w ciągu 3 godzin zarejestrowałem ponad 21 wylotów/przylotów samolotów dyspozycyjnych, plus te co stały zaparkowane na płycie lotniska – łącznie około 30 biz jetów.

Luton (LTN/EGGW)

G650
Falcon 8X
Cessna 560XL
Global 5000

B737-800

Kolejnym odwiedzonym miejscem, na dosłownie 15 minut było lotnisko RAF Lakenheath, gdzie stacjonuje amerykański 48th Fighter Wing. Wizyta była krótka, gdyż na samym moim wjeździe kilka efów zbierało się na start, a więc robota została wykonana błyskawicznie.

F-15E

Kolejno, w sobotę, zahaczyłem lotnisko Norwich, z nadzieją na nocne zdjęcia stacjonujących tam helikopterów. Tu również miałem sporo szczęścia, gdyż jak tylko wjechałem to akurat pojawił się AW-139, który przywiózł z Morza Północnego pracowników platform wiertniczych, a chwilę po nim pojawiła się powietrzna karetka.

AW-139
Airbus H145

W niedzielę, w drodze powrotnej na południe, zajechałem do RAF Mildenhall sfotografować tam zaparkowane tankowce, jeśli by takie były. Liczyłem na szczęście, gdyż od kilku dni trwała wymiana myśliwców stacjonujących na Bliskim Wschodzie, które zatrzymywały się w drodze do domu na Lakenheath, a tankujące je cysterny mają zawsze postój na Mildenhall. Pod siatką zagadałem z trzema spotterami, którzy mi dali dokładny czas przybycia efów na Heath, a więc postanowiłem wrócić tam wieczorem na ich przyloty. Po przylotach F-15, zajechałem ponownie do Hall, z nadzieją, na nocne zdjęcia – i tym razem też się udało 🙂

KC-10 Extender 87-0122
KC-135 Stratotanker 62-3551
KC-10 Extender 79-1950

RAF Lakenheath

F-15E
F-15E

Poniedziałek postanowiłem przeznaczyć na wizytę w bazie RAF Fairford, gdzie przyleciały na ćwiczenia strategiczne bombowce USAF z bazy Barksdale. Pogoda tego dnia była niezbyt zachęcająca, lecz mimo to postanowiłem wykorzystać swoją obecność na południu Anglii.

Tego wieczoru w drodze do domu, wydłużającej się z minuty na minutę, postanowiłem wjechać na lotnisko Birmingham. Tam moim głównym celem było przeczekać godziny szczytu fotografując samoloty, i jak się później okazało helikoptery.

ATR-72
B737-800
B787 Dreamliner
Sikorsky S-92A Helibus
Sikorsky S-92A Helibus

Bez wątpienia był to bardzo udany weekend, tym bardziej, że nie był w żaden sposób planowany 🙂

Po więcej wpisów z naszych wypraw fotograficznych zapraszam do tego linka.

Pozdrawiam

Przemek