Zazwyczaj o tej porze roku odbywa się cykliczna impreza w bazie Northolt – tzw. Nightshoot. Zdjęcia mają miejsce dwa razy w roku: w marcu i październiku, zazwyczaj w okolicach zmiany czasów z zimowych na letni i na odwrót. Tegoroczne jesienne zdjęcia nie odbyły się ze względu na remont pasa, ale data marcowych pokazów jest już nam znana – 19 marzec 2020.

Od czasu do czasu ktoś pyta jak się dostać na tą imprezę, gdyż nie ma żadnej strony internetowej i nie wiadomo gdzie szukać informacji. A więc trzeba być przede wszystkim członkiem forum UK Airshow Review (w skrócie UKAR). Na forum w zakładce „Aviation Waffle” odnaleźć wątek o RAF Northolt Nightshoot, a tam zaleźć użytkownika „Graf Zeppelin” – zawsze jest on założycielem wątku i głównym organizatorem wydarzenia. Jeśli już to zrobimy należy go poprosić o udział w imprezie po czym dostaniemy instrukcje, jak możemy się przyłączyć. Polecam się skontaktować z organizatorem odpowiednio wcześniej, aby zarejestrować się w ich systemie, gdyż proces ten może trochę trwać. Koszt imprezy to donacja minimum 25 funtów (płatne czekiem lub przekazem pocztowym) plus opłaty przy wejściu na noclegi dla pilotów (zazwyczaj pomiędzy 4, a 7 funtów). Z doświadczenia wiem, że im wyższa opłata na noclegi tym lepiej, gdyż oznacza to przybycie większości zaproszonych ekip. Również trzeba mieć na uwadze, że często są maszyny anulowane w ostatniej chwili, o czym świadczy sam fakt, że podczas tylko Nightshoot XXI po raz pierwszy pojawiły się wszystkie samoloty, które były zaproszone, a nie raz już impreza była przenoszona w ostatnim momencie na inny termin, a raz nawet odbyła się 1-go czerwca!

Osobiście wziąłem udział 12 razy w tej imprezie i mam nadzieję, że pojawię się również w marcu. Jest to jedyne miejsce w Anglii, gdzie możemy fotografować aktywne maszyny wojskowe przy sztucznym oświetleniu. Trzeba też zaznaczyć tutaj, że jest to wydarzenie międzynarodowe, gdyż od października mieliśmy tutaj już ekipy z Belgii, Francji, Niemiec, Irlandii, USA i Polski, a także wielu prywatnych właścicieli ze swoimi zabytkowymi samolotami. Na pewno jest tu spora różnorodność i można spodziewać się wszystkiego. Lista samolotów jest prowizoryczna, gdyż często się zmienia i są szukane zastępstwa w ostatnim momencie, a więc nigdy nie przywiązuję do niej większej wagi, dlatego, że jest też sporo niespodzianek, takich jak helikoptery przylatujące po paliwo. Od roku jest już zakaz odpalania silników (wirników) podczas zdjęć, ale ostatnio udaje się to przeskoczyć, dzięki późno przybywającym maszynom lub tym co przylatują po paliwo, jednak trzeba zaznaczyć, że to już nie to samo i najlepsze czasy niestety już minęły. Jest też zakaz fotografii biz jetów stojących na płycie lotniska, ale kilka razy mieliśmy takie do własnej dyspozycji – rządówka belgijska, francuska i regularnie brytyjskie.

Poniżej przedstawiam kilka przykładowych zdjęć i z niecierpliwością czekam na kolejny event 🙂

Po więcej wpisów z naszych wypraw fotograficznych zapraszam do tego linka.

Wcześniejsze nocne zdjęcia z bazy Northolt i nie tylko – kliknij TUTAJ

Pozdrawiam

Przemek