Wizz Air, największa niskokosztowa linia lotnicza w Europie Środkowo-Wschodniej, aktywnie angażuje się w bezpieczeństwo i pomoc w zwalczaniu epidemii COVID-19. Od ubiegłego tygodnia Wizz Air dostarcza z Chin sprzęt medyczny oraz testy na koronawirusa. Łącznie 7 samolotów Wizz Air zostało zaangażowanych do zrealizowania dostaw sprzętu medycznego zamówionego przez rząd węgierski z Chin.

Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem. W Wizz Air koncentrujemy się na bezpieczeństwie i zdrowiu członków załogi, ale także naszych klientów. Podróż samolotem jest obecnie potrzebną międzynarodową usługą, a w WIZZ jesteśmy otwarci by pomóc, szczególnie tam, gdzie lot ma kluczowe znaczenie. W tym trudnym czasie niepewności jesteśmy gotowi wypełniać naszą powinność pomagania innym. Wizz Air współpracuje obecnie z rządem węgierskim, aby pomóc środowisku medycznemu – zaopatrując w sprzęt medyczny, który jest obecnie najbardziej potrzebny, ale także pomagając obywatelom Węgier wrócić do domu.

Niecodzienne podróże do Chin wymagają niewątpliwie gruntownych przygotowań. W drodze do Chin nasze załogi zatrzymywały się na tankowanie w kazachskiej stolicy Nur-Sułtan. Z kolei w drodze powrotnej samoloty uzupełniały paliwo w Irkucku w Rosji i w Nur-Sułtan. Loty wymagały udziału w sumie 22 pilotów WIZZ. Po dotarciu do Szanghaju i Pekinu łącznie samoloty zostały załadowane 38 tonami ładunku sprzętu ochronnego dla służby zdrowia na Węgrzech. Wszystkie maszyny bezpiecznie wylądowały w Budapeszcie.

Misja została przeprowadzona z wykorzystaniem samolotów Airbus A321neo,  najnowocześniejszych maszyn linii Wizz Air. A321neo zużywa o 15% mniej paliwa w porównaniu z poprzednimi modelami, umożliwiając dłuższe podróże oraz redukcję emisji spalin.

Rząd węgierski planuje we współpracy z Wizz Air kolejne loty po dostawę sprzętu medycznego na Węgry, aby  wspomóc leczenie pacjentów oraz zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii.

Wizz Air jest dumny ze swojego zespołu dobrze wyszkolonych pilotów, dla których praca zawodowa jest pasją. Ukończyli długie, trudne podróże, które wymagały gruntownego przygotowania z takim samym poziomem profesjonalizmu jak każdy inny lot WIZZ. Wiedza i pasja pilotów zdecydowały o obecności Wizz Air w pierwszej dziesiątce najbezpieczniejszych niskokosztowych linii lotniczych na świecie w ubiegłym roku. Linia lotnicza prowadzi własną Akademię Pilotażową Wizz Air i otworzyła w 2018 roku jedno z najnowocześniejszych punktów szkoleniowych w Europie – Centrum Szkoleniowe Wizz Air w Budapeszcie.

Na początku bieżącego tygodnia, w imieniu rządu węgierskiego, Wizz Air wykona loty repatriacyjne. Wszystko po to, by 450 obywateli Węgier z kilku miast w Stanach Zjednoczonych mogło bezpiecznie powrócić do kraju. Jak dotąd obywatele Węgier nie mogli wrócić do domu z powodu ograniczeń w podróżowaniu wprowadzonych przez różne kraje w celu zwalczania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Jeszcze przed tymi lotami priorytetem dla Wizz Air było umożliwienie bezpiecznego powrotu obywateli Węgier. W rezultacie linia lotnicza nadal obsługuje swoje loty na wielu trasach, aby wszyscy mogli wrócić do domu.

József Váradi, prezes Wizz Air, powiedział: – To dla nas zaszczyt i przywilej, że rząd Węgier wybrał Wizz Air do misji dostarczenia sprzętu ochronnego i zestawów testów medycznych z Chin niezbędnych do walki z koronawirusem, a także do wykonania lotów repatriacyjnych dla obywateli Węgier z USA. W tym trudnym czasie, robimy co w naszej mocy, aby brać udział w walce przeciwko epidemii. Chcę wyrazić wdzięczność dla wszystkich członków rządu oraz moich kolegów w Wizz Air, którzy biorą udział w tych specjalnych misjach, pracując niestrudzenie nad zdobyciem wymaganych pozwoleń i sprowadzeniem sprzętu w tak szybkim czasie.

Źródło, zdjęcie: A PRiori Communications