W dniach 18, 19  czerwca w Lesznie ( lotnisko Leszno -Strzyżewice ) odbył się jubileuszowy 10 Piknik szybowcowy. Nas też nie mogło tam zabraknąć. Poniżej przedstawiam fotoreportaż  z tego wydarzenia.

No i jedziemy ( ja oraz moja narzeczona Monika), na długo oczekiwany piknik lotniczy do Leszna. Już po drodze spotyka nas deszcz, na szczęście do Leszna jest jeszcze grubo ponad 50 km i mamy nadzieję, że pogoda się zmieni a Leszno przywita nas słońcem. Bo to, że impreza będzie udana może świadczyć fakt, iż  są to jedyne pirotechniczne pokazy lotnicze w tej części europy z blokiem nocnym. Było to święto lotnicze dla każdego wielbiciela samolotów jak i idealne miejsce na piknik rodzinny. Zaprezentować się miały dwupłatowe oldtimery, odrzutowce, spadochroniarze, motolotniarze, szybownicy oraz gwiazda tego wieczoru   F-16 Tiger Demo Team Poland  czyli samolot Lockheed Martin F-16C z pod poznańskiej bazy Krzesiny. Po wjeździe do miasta dało się odczuć, że w mieście trwa lotnicze szaleństwo . Z daleka było już widać latające nad miastem samoloty oraz szybowce. Ze względu na pogodę, która była tego dnia bardzo nieprzewidywalna ( w radiu zapowiadali burzę z deszczem w tej części polski ) postanowiliśmy zaparkować auto tuż przy lotnisku ( a dokładniej na przeciwko pasa startowego 🙂 ) żeby w razie czego mieć możliwość szybkiej ewakuacji  wiązało się to niestety z tym że odcinek około 3km pokonywaliśmy w około 45min. No ale w końcu dotarliśmy na parking. Zaparkowaliśmy auto i pierwsze na co zwróciliśmy uwagę po wyjściu z auta to zbliżające się do nas czarne burzowe chmury, które mogłyby zmienić piknik lotniczy w jedno wielkie bajoro. Na nasze szczęście i wszystkich uczestników oraz organizatorów chmury przeszły bokiem a pokropiło dosłownie przez 15 minut. Potem można już było się skupić na pokazach oraz na zwiedzaniu wystawy statycznej. Zaraz po przybyciu zajęliśmy miejsce przy barierce w pierwszym rzędzie z którego bez żadnych przeszkód ( typu ludzie lub słupy) można było z bliska podziwiać startujące samoloty. Na przeciwko nas stała grupa akrobacyjna Fireflies na samolotach Vans RV4, które tego dnia latały w pokazach dziennych jak i nocnych ( samoloty uzbrojone były w ledowe światła boczne oraz poprzyczepiane do skrzydeł pociski z flarami ).

 

vans-rv-4

13

Co chwila  z naszej prawej strony startowały samoloty  oraz helikoptery , które latały na loty widokowe dookoła miasta ( lot trwał około 15 minut ). Pokazy podzielone były na dwie części : dzienną i nocną. Pierwsza trwała do około godziny 18:30 , natomiast później zaczęła się sekcja pokazów nocnych. W pikniku  można było zobaczyć takie maszyny jak: legendarny będący własnością Wilhelma Heinz’a wyposażony w 1500 konny rzędowy silnik North American P-51 Mustang„Lousiana Kid” , Yakovlev Yak 3VA, , Boeing Searman, Casa T-131 PA Jungmann, można było zobaczyć również startujące prawie z miejsca Carbon Cub-y. Nie zabrakło również grup akrobacyjnych z angielską grupą Fire Flies na czele latająca na dolnopłatach Vans RV4, był też czeski zespół The Flying Bulls latający w ciasnej formacji samolotami  XA-42 Sbach 342. Pierwszy raz w Polsce zaprezentowała się grupa The White Wings z Rumunii, która zatańczyła na leszczyńskim niebie na szybowcach Brasov IS28 B oraz wiele innych maszyn.

 

yr-3720

 is-28b-2

boeing-n2s-3-stearman

boeing-n2s-3-kaydet

Boeing Stearman Mateusza Stramy.

xtremeair-xa-42-sbach-342

11

7

Czescy piloci z The Flying Bulls  (powyżej) a na dole kolejna grupa akrobacyjna z Czech i samolot Zlin Z-226

zlin-226-ms

zlin-326-mf

4

1

6

north-american-p-51d-25na-mustang

15

16

13

yakovlev-yak-3ua-2

pilot Will Greenwood i jego maszyna Yakovlev Jak 3

yakovlev-yak-3ua

14

n3665f

tatra-t-131-pa-jungmann

10

3

12

9

8

sp-yhb-2

6

15

sp-4001

g

moon

A mniej więcej o około godzinie 19 zaczęła się sekcja pokazów nocnych, którą w promieniach powoli zachodzącego słońca zaczął F-16 Tiger Demo Team Poland czyli samolot polskich sił powietrznych  F-16 z pilotem Robertem „Bluto” Gałązką, który na co dzień stacjonuje w bazie w Krzesinach. Wszyscy spodziewali się przylotu od strony prawej lotniska, natomiast pilot postanowił wprawić wszystkich w osłupienie i rozpoczął pokaz przelatując wszystkim ponad głowami ( z taką prędkością, że chyba co niektórym piwo odgazowało z butelek ). Był to najlepszy pokaz F-16 jaki widziałem a uroku dodało mu zachodzące słońce. Gałązka stanął na wysokości zadania, a jego pokaz oklaskiwały tłumy uczestników.

s

lockheed-martin-f-16-c-fighting-falcon-3

11-2

lockheed-martin-f-16-c-fighting-falcon-22

Później były pokazy nocne solo oraz grup akrobacyjnych. Świetny nocny pokaz dał również rumuński zespół The White Wings na szybowcach IS-28B przy akompaniamencie nastrojowej muzyki. Szwed Johan Gustafsson także dał świetny nocny pokaz na  szybowcu SZD-59 ACRO. Był to mam nadzieję nie ostatni, ale robiący MEGA wrażenie piknik połączony z  fajerwerkami, dymem, racami a wszystko to przy dźwiękach muzyki zsynchronizowanej z manewrami w powietrzu.3-2

vans-rv-4-b

2

1

vans-rv-4-a

3

4a

5

10

8

7

17

Liczby dziesiątego  jubileuszowego Pikniku Szybowcowego w Lesznie robią wrażenie. W powietrzu zaprezentowało się 70 maszyn, odbyło się 12 godzin pokazów i zużyto 12 tysięcy litrów paliwa lotniczego (dane według Głosu Wielkopolskiego ).
Pozdrawiam Patryk