Wczoraj wieczorem, Airlander kontynuował swój pionierski program lotów testowych po sukcesywnym ukończeniu kolejnego lotu nad Bedfordshire.  To jest czwarty lot Airlandera 10, i jego drugi w 2017 roku.

8410b0c9-60ce-475f-a89b-6e78ad326fd2

 

Każdy lot testowy sprawia, że Airlander powiększa swoją obwiednię osiągów, i zwiększa wiedzę o tym innowacyjnym statku powietrznym.

Airlander został odczepiony od masztu cumowniczego o 17:10 i wystartował o 17:12. Latał przez 3 godziny i 23 minuty zanim wylądował o 21:25, po czym został bezpiecznie zacumowany o 21:33.

Dzisiejsze cele skupiały się na powiększaniu obwiedni osiągów i dalsze testowanie charakterystyki lotu.

Osiągnął pułap 3700 stóp i prędkość 37 węzłów, które zbliżają się do maksymalnych limitów do których się posunie podczas lotów testowych, podczas kiedy będą kalibrowane dane na Airlanderze.

„Spodziewamy się stanowczo powiększyć obwiednię osiągów przy kolejnych lotach, kiedy podstawowe sterowanie statku będzie w pełni przetestowane. Kolejne kilka lotów będzie zaplanowane w odstępie tygodnia, lub kilku, żeby mieć odpowiednią ilość czasu na analize danych zebranych podczas każdego lotu, i przygotowanie do kolejnego” – pracownik zespołu Airlander.

„Było wspaniale znów wzbić się w powietrze i bardzo nas zadowolił kolejny udany lot testowy. Zebraliśmy sporo danych podczas lotu, które pozwolą nam zoptymalizować i zdefiniować osiągi tej wspaniałej maszyny” – Dave Burns, Główny Pilot Testowy.

Znaczna ilość celów lotu została spełniona zanim główny pilot testowy Dave Burns, i towarzyszący jemu eksperymentalny pilot testowy Simon Davies bezpiecznie wylądowali Airlanderem  w jego bazie na lotnisku w Cardington.

Na chwilę obecną nie planują zapowiadać przyszłych lotów ze względu na wiele powodów. Jednym z tych powodów jest to, że nie popierają zwiększonego ruchu drogowego na lokalny drogach.

Źródło, zdjęcie: Airlander