19-go października odbyła się kolejna edycja zdjęć nocnych w bazie RAF Northolt (EGWU/NHT). Jak zawsze cały proces wejścia odbył się standardowo, a więc od godziny 17:30 uczestnicy byli wpuszczani na teren lotniska, a same zdjęcia zaczęły się od krótkiej odprawy o godzinie 18:30, a teren bazy należało opuścić o 21:30. Dość dużą zmianą w stosunku do poprzednich edycji był termin, w jakim trzeba było ostatecznie się zadeklarować odnośnie naszego uczestnictwa. Ze względu na ostatnie zamachy terrorystyczne w Londynie, zostały zaostrzone przepisy i ostateczną decyzję trzeba było podjąć do końca września, a więc niecałe 20 dni wcześniej. Do końca września swój udział zapowiedzieli: Francuskie  Siły Powietrzne – Xingu (dwie sztuki) i Alpha Jet, belgijska policja – MD520, Królewskie Siły Powietrzne – Tucano, oraz operowany prywatnie Sea King. Tak naprawdę najwięcej potwierdzeń wpływa tuż przed wydarzeniem, a z doświadczenia wiem, że też i anulowań. Na dobrą sprawę ten event to zawsze był strzał w ciemno, gdyż i tak wiele z zapowiadanych maszyn się nie pojawia, a w zamian dostajemy tzw. „niespodzianki”, czyli samoloty lub helikoptery, które przylatują po paliwo. W październiku do listy gości dołączyli: Cessna L-19E, BAe Hawk T.2 (x2), a dzień przed spotkaniem Sea King i Cessna niestety musiały anulować swoje przybycie. Dostaliśmy za to informację o dwóch niespodziankach…

Gdy wjechałem na teren lotniska, od razu zobaczyłem, że Hawk był tylko jeden, ale co ciekawsze, na płycie stał… Westland Lynx AH9. Po raz kolejny organizatorzy wykazali się refleksem, gdyż Lynx w styczniu ostatecznie żegna się ze służbą w brytyjskiej armii. Wiadomo było już to, że to pierwsza z dwóch niespodzianek. Kolejna pojawiła się, jeszcze zanim zostaliśmy odprawienie i przyleciał Apache, po czym stwierdziłem, że przed nami kolejna rewelacyjna noc. Na ogól niespodzianki pojawiają się w trakcie zdjęć, tym razem było jednak inaczej.

Po odprawie wszedłem od razu na ustawione schody (takie jak się podstawia pod samoloty), aby wykonać kilka zdjęć z innej perspektywy.

Tucano

Alpha Jet

Lynx & Apache

Na horyzoncie co chwilę widać było sztuczne ognie (Hinduski Nowy Rok), ale strzelały tak nieprzewidywalnie, co chwilę z innej strony, że bardzo trudno było je uchwycić. Po pierwszych próbach się poddałem, gdyż nie miało to sensu.

Francuski Alpha Jet miał specjalne malowanie poświęcone pionierowi francuskiej awiacji – był nim as myśliwski z I Wojny Światowej – Maxime Lenoir, mający na koncie 11 zestrzeleń. Zginął podczas walki 25-go października 1916 roku.

Dużą zaletą było też to, że oba niespotykane na wyspach samoloty Xingu (Embraer EMB-121) miały dwa różne malowania.

Alpha Jet

Apache

Gdy wszyscy czekali przygotowani na odpalenie silników przez Lynxa, nieoczekiwanie zrobił to Tucano. Niestety byłem za daleko, na przyzwoite zdjęcie, ale nie chciałem tracić dobrej pozycji przy Lynxie. Co ciekawe, odpalanie silników było tak intensywne, jak nigdy dotąd. Nie było ani chwili wytchnienia i w zasadzie jeden wielki bieg od maszyny do maszyny. Stało się tak, prawdopodobnie za sprawą pogody, która przewidywała opady deszczu od 20:00, co też nastąpiło i ostatni belgijski MD520 odpalał już przy opadającym deszczu. Z powodu tych zapowiedzi wziąłem ze sobą obiektyw kitowy 18-105mm, zamiast Sigmy 50-500mm. Na początku trochę żałowałem, ale później się cieszyłem, że oszczędziłem teleobiektyw kosztem szkła „kitowego”.

Tucano

Lynx

Apache

Embraer EMB-121 Xingu

McDonnell Douglas MD-520N

BAe Hawk T.2

Jak zawsze wyszedłem zadowolony ze zdjęć nocnych w bazie Northolt. Ciekawostką dla mnie był tym razem helikopter McDonnell Douglas MD-520N, którego nigdy wcześniej nie miałem okazji zobaczyć. Nie po raz pierwszy zobaczyłem tutaj maszynę, która dla mnie była „nowością”, za co zawsze chwalę ten event. Również specjalne malowania i samoloty odchodzące na emeryturę są duża atrakcją tych spotkań. Czwartkowe spotkanie wzbogaciło budżet o 4,7 tysiąca funtów, które zostaną przeznaczone na Northolt Battle of Britain Ops Room, a od początku zdjęć nocnych i dziennych w Northolt zebrano już 150 tysięcy. Z miłą chęcią będę w dalszym ciągu wspierał ten projekt i jak zawsze nie mogę się doczekać kolejnych zdjęć w RAF Northolt. Dziękuję organizatorom za kolejną świetną okazję do zdjęć nocnych.

Pozdrawiam

Przemek