Polska Grupa Spotterska UK działa na wyspach brytyjskich od ponad czterech lat. Zrzesza miłośników lotnictwa , którzy zamieszkują różne części Anglii ale do grupy tej należą również osoby zamieszkujące w innych krajach. Cel jest jasno określony w opisie grupy na facebooku. Administratorzy dbają , by każdy kto chce należeć do grupy , zapoznał się z opisem i zastosował do niego. W niedzielę , 19-go listopada 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie członków grupy w Manchesterze. Zaproszenie otrzymali wszystkie osoby należące do grupy.

Oficjalnie spotkanie rozpoczynało się o godzinie 10:45 na jednej z 4 miejscówek , które braliśmy pod uwagę. Wszystkie miejsca dostępne i odpowiednie dla użycia podczas naszego niedzielnego spotkania ( wszystko zależało o używanych pasów tego dnia ) , przygotował Paweł.

Godzina 10:45 była ustalona i dostosowana tak , aby osoby które mają do pokonania znaczny dystans, mogły spokojnie i bez pośpiechu dotrzeć na czas. Ja, Przemek, Paweł i Robert, podjęliśmy decyzję , że tego dnia zjawimy się w okolicach lotniska w Manchester , trochę wcześniej. Z domu wyruszyłem o godzinie 5:15 rano. Już po 30 minutach jazdy, dołącza do mnie Robert i razem udajemy się w kierunku miejsca spotkania. Każdy z nas dojeżdżał z różnych stron więc umówiliśmy się na parkingu koło pubu, tuż przy Viewing Parku. Na miejsce docieramy o 7:55, po 6 minutach dołącza do nas Paweł. Na Przemka musieliśmy chwilę poczekać, gdyż jak twierdził 😉 – utknął w korku przed miejscem docelowym. Dołączył do nas po kolejnych 15 minutach. Już w składzie 4 osób,ruszamy w kierunku pierwszej miejscówki. Przewodnikiem jest Paweł, który zna bardzo dobrze tutejsze ( MAN ) miejscówki. Zaparkowaliśmy auta na poboczu drogi i ruszyliśmy pieszo na miejsce plane spottingu.

 

Dotarcie na to miejsce nie było trudne , wystarczyło tylko być wyposażonym w odpowiednie obuwie, czego mnie zabrakło ( pośpiech przy wyjściu z domu ). Lekki przymrozek w nocy sprawił, że droga polna była dość utwardzona i dotarliśmy na miejsce w kilka minut. Było zimno , bo temperatura była w okolicach O stopni Celsjusza ale humor nam dopisywał i znacznie podnosił temperaturę 😉 . Starty i lądowania odbywały się na pasie 23R. Pozostało tylko przygotować sprzęt i rozpocząć fotografowanie …

Airbus A380

Airbus A330

Boeing B787 Dreamliner

Boeing B787 Dreamliner

Boeing B737

Airbus A320 vs Boeing B747

Boeing B747

Boeing B787 Dreamliner

Zbliżała się oficjalna godzina naszego spotkania , więc wróciliśmy do samochodów i udaliśmy się na kolejną miejscówkę. Po kilku minutach jazdy parkujemy auta, zabieramy sprzęt i udajemy się pieszo pod górkę na miejsce docelowe. Tam spotykamy Jerzego , który już na nas oczekiwał.

W powiększonym składzie rozpoczęliśmy wspólne fotografowanie.

Airbus A330

Boeing B757

Airbus A330

Boeing B787 Dreamliner

Airbus A330

Boeing B737

Airbus A320

Boeing B737

Airbus A380

Airbus A350

Boeing B787 Dreamliner

Boeing B787 Dreamliner

Przez chwilę wszystkie obiektywy zostały skierowane w stronę nieba. Powód był jeden :

Boeing 747

Airbus A330

Boeing B757

Rozmowy , żarty, w szerokim gronie sprawiały że czas bardzo szybko uciekał. Wspólnie podjęliśmy decyzję, że udamy się do oddalonego o kilkanaście minut drogi , muzeum Avro Herritage. Wizytę w tym muzeum opisał Przemek :

Museums, vol. 33 – United Kingdom – Avro Heritage Museum (Woodford)

Z muzeum wróciliśmy ponownie w okolice lotniska. Na kolejnej miejscówce dołączył do nas Mateusz. W jeszcze większej grupie ,  fotografowaliśmy z kolejnymi humorystycznymi pogawędkami.

Embraer 190

Boeing B757

Boeing B787 Dreamliner

ATR 72

Bombardier Dash 8

Bombardier Dash 8

Boeing B777

 

Tego dnia pozostało jeszcze jedno miejsce, na które udaliśmy się w lekko okrojonym składzie. Opuścił nasze towarzystwo Mateusz , który nie mógł zostać z nami dłużej. Runway Visitor Park ( Manchester Airport Viewing Park ) , to oficjalne miejsce przygotowane przez władze lotniska w celu obserwacji lub fotografii odwiedzających to lotnisko samolotów.

Na terenie parku znajduje się jeszcze kilka maszyn , które po zakupie biletu można zobaczyć również od środka. Kupno biletów nie jest takie proste. Na stronie internetowej należy sprawdzić dostępność terminu i wykupić bilet na dzień , który jest jeszcze dostępny ze względu na ograniczona ilość zwiedzających. Concorde jest w hangarze , również tam znajduje się restauracja.

Na zewnątrz , jako eksponaty muzealne są : Nimrod MR.2 , McDonnell Douglas DC-10-30  , Hawker Siddeley  Trident 3 , British Aerospace Avro RJX100 .

 

McDonnell Douglas DC-10-30

 

Hawker Siddeley  Trident 3

 

Spotkanie grupy dobiegło końca. Był to bardzo owocny dzień, miłe spotkanie osób zakręconych na punkcie fotografii lotniczej. W tym miejscu chciałbym w imieniu adminów grupy, podziękować za to , że przybyliście, że wspólnie mogliśmy spędzić ten czas, który pozwolił bliżej się poznać. Poczucie humoru, które nie ustępowało nawet na chwilę, wniosło bardzo dużo w atmosferę jaka panowała w czasie tego dnia plane spottingu.

Kolejne spotkanie grupy odbędzie się w przyszłym roku, na które czekam już z niecierpliwością.

Pozdrawiam

Robert

Polska Grupa Spotterska UK