W sobotnią noc 19-go maja odbyła się w Polsce kolejna edycja pod hasłem „Noc Muzeów”. Wraz z Robertem wykorzystaliśmy tą chwile na odwiedziny Muzeum Uzbrojenia, znajdujące się w Parku Cytadela (Poznań). Na terenie muzeum można było przebywać aż do północy. Dużym benefitem nocnych odwiedzin była obecność znawców historii i sprzętu, którzy bardzo chętnie dzielili się swoją dużą wiedzą. Ponadto możliwość wejścia do czołgów, lub samolotu An-2 bez wątpienia była sporą atrakcją dla wszystkich odwiedzających.

W muzeum oprócz czołgów i pojazdów naziemnych znajduje się aż dziesięć samolotów, na których skupiła się nasza uwaga oraz niepowtarzalna możliwość wykonania im zdjęć nocnych. Niestety większość tych maszyn jest dość podniszczona, ale mimo wszystko wykonanie takich zdjęć cieszyło nas niezmiernie. Antonov An-2, jako jedyny utrzymany jest w świetnym stanie, a wejście do środka tylko potwierdziło mnie w tym przekonaniu. Drugim wielozadaniowym samolotem znajdującym się w muzeum jest Jak-12. Odrzutowce Zimnej Wojny reprezentują radzieckie bombowce: Ił-28 i Su-20, myśliwce: Lim-2, Lim-5, MiG-21 oraz nasza rodzima produkcja: Iskra, będąca samolotem szkolo-treningowym. Nie zabrakło też w muzeum śmigłowców: Mil Mi-1 (WSK SM-1) oraz Mi-2. Bez wątpienia jest to świetna kolekcja, jak na tak niewielki park plenerowy przeznaczony na tą wystawę. Jeśli dorzucimy do tego czołgi: T-34/76,  IS-2, T-34/85, działo samobieżne ISU-122, wyrzutnię rakietową BM-13N „Katiusza”, samochód ZiS-5/12 z reflektorem przeciwlotniczym, oraz liczne armaty, działa i moździerze, to zbiór eksponatów muzeum robi się naprawdę imponujący.

Poniżej przedstawiam zdjęcia wykonane tuż przed zachodem słońca oraz po zmroku, a także krótki film ze spaceru po parku plenerowym.

Antonov An-2

Sukhoi Su20

Yak-12

SM-1 i Mi2

Antonov An-2

Ił-28

PZL-Mielec Iskra

Mikoyan-Gurevich MiG-21PFM

Sukhoi Su-20

Mikoyan-Gurevich MiG-21PFM

Lim-5

Mil Mi-2

Lim-2

Zapraszamy również do naszych pozostałych relacji z 33 muzeów w 8 krajach Europy.

Pozdrawiam

Przemek