W dniach  6-11 lipca odbyłem podróż  po UK fotografując samoloty. Okazja była do tego świetna, gdyż z dala od domu odbywało się kilka wydarzeń, a więc postanowiłem połączyć wszystko w jeden wyjazd. Czas, kiedy się oficjalnie nic nie działo wypełniłem sobie na wizyty w muzeach. Poniżej zamieszczam najciekawsze dla mnie „zdobycze” tego wyjazdu. Materiał przygotowany na szybko, gdyż już dziś wyjeżdżam na Air Tattoo, a czas goni niemiłosiernie…

PIĄTEK 06.07.2018 – RNAS Yeovilton – przyloty

W piątek odbyły się przyloty na pokazy lotnicze Air Day w bazie RNAS Yeovilton. Marynarka Wojenna zorganizowała oficjalne wydarzenie i za 13 funtów udostępniła nam teren lotniska w celu fotografii nadlatujących maszyn. Teren był otwarty od 9 do 15:30. W cenie można było wejść nawet na Grandstand, co było świetnym sposobem, żeby sprawdzić ten podest na przyszłość. Niestety z zapowiadanych maszyn E-3 Sentry nie przybył, pozostałe stawiły się na miejscu, a ponad to mogliśmy zobaczyć ćwiczenia do jutrzejszego pokazu w wykonaniu norweskiego MiG-15 i Sea Fury, duńskiego F-16 oraz kanadyjskiego F-18.

Boeing C-17 USAF

Boeing P-8 Poseidon US Navy

Lockheed P-3 Orion Luftwaffe

MiG-15 & Sea Fury

Mil Mi-8T Lithuanian Air Force

Aerospatiale SA-316B Alouette III – Belgian Air Component

Yak-52

SOBOTA 07.07.2018 – RNAS Yeovilton Airshow „Air Day”

Pokazy lotnicze w Yeovilton to jedyne pokazy na lądzie w UK, gdzie organizatorzy zezwalają na puszczanie flar, przez samoloty dające pokaz dynamiczny. Z takiem też zamiarem udałem się na ten pokaz. Na szczęście tego dnia byli ze mną chłopaki ze stowarzyszenia Polish Spotters Association UK, przez co było dość wesoło przez cały dzień. Na miejscu spotkałem się z Wojtkiem oraz Pawłem. Wojtek poznał w kolejce na pokazy Mirosława z Southampton i dzięki temu było nas czterech. Samymi flarami byliśmy trochę zwiedzeni, gdyż oczekiwaliśmy znacznie więcej.  Na koniec pokazów powrócił pokaz Commando Assault, który w zeszłym roku się nie odbył i jest to świetny krok, aby to spektakularne przedstawienie powróciło do pełnej skali, jak to było kilka lat temu.

Sea King

Wildcat

Zeus

F-16 – Denmark Solo

F-16 Solo Display

Red Arrows

F-18 – Royal Canadian Air Force

F-18 – Royal Canadian Air Force

Dasault Rafale M

Belgian Air Force F-16 Solo Display

Belgian Air Force F-16 Solo Display

Commando Assault

Commando Assault 

Sea Vixen

Phantom

NIEDZIELA 08.07.2018 – Weston-super-Mare, Kemble, Gloucester

Niedziela była dniem, w którym nic się nie działo i miałem czas na odpoczynek. Ciężko mi siedzieć bezczynnie, nawet jak jestem zmęczony, więc zorganizowałem sobie trasę objazdową po wschodniej części Anglii. Zacząłem od Muzeum Helikopterów w Weston-super-Mare, które zaczęło się od porażki. Nie byłem przygotowany na to, że odbywać się będzie tam sprzedaż modeli samolotów w hangarze muzeum. Całe ekspozycje były pozastawiane i zdjęć niezbyt dało się wykonać, a więc pozostaje mi tam powrót w przyszłości, gdyż kolekcja jest bardzo bogata i jest to największy zbiór helikopterów w Europie.

Kamov Ka-26 Hoodlum

Westland helicopters

Kolejnym przystankiem było lotnisko w Kemble, gdzie można zobaczyć kilka wraków, oraz pomników lotniczych. Bonusem tego wypadu był Merlin odwiedzający to miejsce w celu uzupełnienia zbiorników paliwa.

Merlin

B747-200

Bristol Britannia C.1

B727

Kolejne miejsce to Jet Age Muzeum, w którym odbywało się kolejne wydarzenie – tym razem na niebie. Ledwie wjechałem a nad głową przeleciała mi Dakota, a na muzeum pozostało mi trochę ponad godzina czasu, co w pełni wystarczyło na to niewielkie muzeum. W przyszłości ukaże się pełna relacji z tej wizyty w naszym dziale o muzech.

Douglas Dakota C.3

Avro Vulcan B.2

Gloster Meteor NF.14

PONIEDZIAŁEK 09.07.2018 – Mach Loop

W poniedziałek spotkałem się z Pawłem (ze stowarzyszenia PSA UK) u podnóży gór w Parku Narodowym Snowdonia. Paweł dojechał z Manchestru, ale jest tu stałym bywalcem i rewelacyjnie mnie wprowadził temat słynnego Mach Loop. Teraz czuję się niemal, jak miejscowy. Byliśmy na miejscówce Bwlch. Był to mój pierwszy wyjazd podczas, którego trafiliśmy 2x F15 robiące po dwa kółka, oraz 2x Tornado. Złapanie Tornad na Mach Loopie, było jednym z moich marzeń lotniczych, gdyż te samoloty pod koniec marca 2019 przejdą na emeryturę i więcej ich nie zobaczymy w akcji. Miejsce jest bardzo relaksacyjne, gdzie w otoczeniu gór możemy fotografować samoloty (jeśli jakieś przylecą) oraz cieszyć się pięknymi widokami.

F-15E USAF 97-0218

F-15E USAF 91-0605

F-15E USAF 97-0218

Dolina którą lecą samoloty

Panavia Tornado GR.4 RAF ZA585

Panavia Tornado GR.4 RAF ZA597

WTOREK 10.07.2018 – RIAT przyloty, Farnborough

Wtorek był pierwszym oficjalnym dniem, w którym odbywały się przyloty na Air Tattoo, a same pokazy odbędą się od piątku do Niedzieli. Ledwie zajechałem na Park & View East, a już lądował hit statyki – Kawasaki C-2. Przez bramki przeleciałem na biegu po czym złapałem go na kołowaniu. Tego dnia miało być jeszcze kilka innych atrakcyjnych maszyn, które mnie interesowały: B-1, B-52 (niestety anulowany) i Atlantique. To tylko namiastka tego co można zobaczyć tego dnia w bazie Fairford.

Kawasaki C-2

Kawasaki C-2 

Atlantique

Atlantique

Rockwell B-1 Lancer

Lockheed Tp84 Hercules

Około godziny 13, zerwałem się pędem do Farnborough, gdzie odbywał się Validation Week, a celem było uchwycenie w kadrze helikoptera szturmowego TAI T-129 ATAK, który miał dać swoją demonstrację do zatwierdzenia przez CAA, a którą będzie pokazywał w przyszłym tygodniu podczas Trade Week.

TAI T-129 ATAK

TAI T-129 ATAK

Pięciodniowy wyjazd muszę zaliczyć do udanych, gdyż miałem sporo szczęścia i pogoda była dla mnie łaskawa. Dziękuję chłopakom ze stowarzyszenia Polish Spotters Association UK za towarzystwo podczas tych dni. Do zobaczenia już w ten weekend na Royal International Air Tatoo!!!

Po więcej wpisów z naszych wypraw fotograficznych zapraszam do tego linka.

Pozdrawiam

Przemek