18-go października odbyła się kolejna edycja zdjęć nocnych w bazie RAF Northolt. Na łamach skyspotting.net opisywałem już poprzednich dziesięć nocnych imprez, więc specjalnie nic nowego tu nie napiszę. Jak zawsze było świetnie i warto było zaryzykować, bo każde zdjęcia nocne biorę w ciemno, niezależnie od tego co ma być. Co się ostatecznie pojawia, to już druga strona medalu, niestety i tym razem nie odbyło się bez anulowań.

Nie ma jednak co narzekać, bo na płycie było dość międzynarodowo.  W poprzednich edycjach miałem okazję fotografować gości z Francji, Irlandii, Belgii, oraz Polski. Tym razem nowością dla mnie byli Niemcy, którzy przylecieli na zdjęcia pokazać nam Lynxa , co też było świetne, gdyż RAF swoje już wycofał. Oprócz Niemców pojawili się Belgowie ze swoimi AlphaJet. Obecność Belgów była bardzo cenną wizytą, gdyż Ministerstwo Obrony tego kraju wystawia na sprzedaż AlphaJety, które mają bazę we francuskim Cazaux, gdzie mieści się francusko-belgijska szkoła dla pilotów. Stąd właśnie przyleciały obecne na zdjęciach samoloty treningowe. Będą dostępne do kupna od grudnia 2019 roku, a do sprzedania będzie 25 sztuk. Z lokalnych maszyn mieliśmy standardowo ambulansy Londyńskie oraz samolot dyspozycyjny BAE 146 CC.2 – kolejny samolot, który szybciej zniknie z nieba niż nam się wydaje. RAF przysłał jeszcze swój nowy helikopter treningowy  (H135 Juno), a od Marynarki Wojennej dostaliśmy Merlina z bazy w Culdrose. Pojawił się też nowy nabytek RAFu – Phenom oraz klasyk, który na co dzień przebywa w Duxford – Dragon Rapide.

Warto tu zaznaczyć też, że po ostatnich wydarzeniach z marca, gdzie władze bazy Northolot w ostatniej chwili nie pozwoliły na odpalanie silników, tym razem wydały komunikat wcześniej. Przed zakupem biletów, każdy już wiedział, że nie ma co liczyć na efektowne zdjęcia z kręcącymi się łopatami i śmigłami. Efekt tego był taki, że frekwencja drastycznie spadła. Northolt to jednak zawsze niespodzianka i nigdy nie wiadomo, czy ktoś nie przyleci po paliwo, a więc teoretycznie wciąż taka szansa istniała. Niespodzianek tego typu jednak zabrakło podczas XXV edycji, natomiast Merlin, który był planowany na statyce przyleciał dość późno, dzięki czemu stworzyła się świetna okazja, aby złapać silniki w ruchu.

Podczas tych zdjęć nocnych spotkałem się również ze Sławkiem, z którym należymy do Polish Spotters Association UK. Sławek, dzięki za towarzystwo! Zapraszam do poniższej fotorelacji.

„Walter” & „Rowan” – London’s Air AmbulanceWestland Super Lynx Mk.88A De Havilland DH-89 Dragon Rapide  AlphaJet 1B+

Airbus Helicopters H135 JunoBAE 146 CC.2Westland MerlinEmbraer Phenom

AlphaJet 1B+

AlphaJet 1B+ Westland Super Lynx Mk.88A De Havilland DH-89 Dragon Rapide 

Po więcej wpisów z naszych wypraw fotograficznych zapraszam do tego linka.

Wcześniejsze nocne zdjęcia z bazy Northolt i nie tylko – kliknij TUTAJ

Pozdrawiam

Przemek