LOT wygrał przetarg litewskiego Ministerstwa Transportu na obsługę połączenia z Wilna do London City. Bilety pojawią się po podpisaniu umowy, które planowane jest na połowę grudnia. Polski przewoźnik jest gotowy, żeby  latać na tej trasie dwa razy dziennie, wykorzystując do tego nowe Embraery 190, które mają zostać dostarczone w ciągu najbliższego miesiąca

Zdjęcie: Biuro Prasowe PLL LOT

Połączenie Wilno – Londyn (LCY) będzie obsługiwane w formule PSO (Public Service Obligation), która pozwala na dofinansowywanie przez podmiot publiczny rejsów wewnątrz UE o szczególnym znaczeniu. Rząd Litwy rozpoczął przetarg na obsługę tego połączenia latem tego roku. Komisja przetargowa ogłosiła właśnie, że oferta złożona przez LOT spełniła wszystkie wymagania zamawiającego. Uruchomienie połączeń planowane jest na 1 maja 2019 r. LOT oferować będzie na trasie między Wilnem i London City 12 rejsów w tygodniu(dwa rejsy dziennie od poniedziałku do piątku, a po jednym w soboty i niedziele).

London City (LCY) to lotnisko optymalne dla tych pasażerów, którzy chcą dostać się w najszybszy i najwygodniejszy sposób do centrum stolicy Wielkiej Brytanii, unikając problemów z dojazdem i stania w korkach. Port jest zlokalizowany w londyńskich dokach (w dzielnicy Royal Docks), a zatem znajduje się najbliżej biznesowego centrum Londynu: niespełna 10 km od City i Canary Wharf.

– Dla pasażerów podróżujących między Litwą i Wielką Brytanią nowe połączenie jest doskonałą alternatywą wobec operacji z położonych w większej odległości od centrum lotnisk Luton i Stansted. Ponadto Wschodni Londyn jest miejscem, w którym mieszka wielu Litwinów, w związku z czym uruchomienie tych rejsów powinno cieszyć się sporym zainteresowaniem i przyczynić się do zacieśniania relacji między Litwą a Wielką Brytanią – mówi Adrian Kubicki, dyrektor komunikacji korporacyjnej LOT.

– To połączenie będzie miało kluczowe znaczenie dla rozwoju relacji biznesowych między Litwą i Wielką Brytanią i dlatego będzie wspierane przez rząd. Jesteśmy szczęśliwi, że wspólnie z naszymi partnerami możemy uczestniczyć w tym ważnym lotniczym projekcie. Zarówno strona litewska, jak też brytyjska, długo czekały na uruchomienie bezpośredniego połączenia, które umożliwi wygodne i atrakcyjne czasowo rejsy  między Wilnem i Londynem – mówi Aurimas Stikliunas, dyr. ds. rozwoju połączeń Litewskich Portów Lotniczych.

Już dziś LOT posiada  najbogatszą ofertę dla pasażerów podróżujących z i do Wilna spośród wszystkich tradycyjnych przewoźników lotniczych. Oprócz zapowiedzianych dziś rejsów ze stolicy Litwy do London City przewoźnik oferuje pięć razy dziennie połączenia miedzy Wilnem i Warszawą. Pozwalają one na dogodne podróże przez Lotnisko Chopina w wielu kierunkach w tym na londyńskie lotnisko Heathrow (LHR), dokąd LOT utrzymuje trzy połączenia dziennie.

Z początkiem stycznia LOT uruchomi również bezpośrednie połączenie z Warszawy do London City, które będzie doskonale skomunikowane z rejsami do Wilna i Kowna. Taka siatka zapewni dużą elastyczność, np. w razie odwołania rejsu na trasie Wilno-London City, LOT może szybko skierować pasażerów do Londynu przez Warszawę.

Ze względu na krótki pas startowy i stromy kąt podejścia do lądowania na lotnisku Londyn City, tylko kilka rodzajów samolotów – w tym Embraer 190 – jest certyfikowanych  do wykonywania operacji z tego portu. Specjalnie pod kątem swoich operacji z i do  LCY polski przewoźnik zdecydował się na leasing od firmy NAC czterech nowych Embraerów 190. Samoloty, z których każdy będzie miał na pokładzie 106 wygodnych foteli, zostaną dostarczone w drugiej połowie grudnia br. bezpośrednio z fabryki producenta w Brazylii.

LOT będzie oferować połączenia do London City Embraerami 190 łącznie z trzech miast. Oprócz zapowiadanego dziś połączenia z Wilna są to jeszcze połączenia z Warszawy i Budapesztu.

Od 7 stycznia LOT zacznie latać samolotami E190 między London City a Warszawą. Rejsy będą odbywały się 12 razy tygodniowo: dwa razy dziennie w dni powszednie oraz jeden raz w soboty i niedziele. Połączenie Warszawa-London City zostało ogłoszone przez LOT w połowie czerwca jako nr 100 w siatce polskiego przewoźnika.

Od 18 lutego polski przewoźnik zabierze pasażerów na trasie między London City a Budapesztem. Podobnie jak z Warszawy i Wilna rejsy będą odbywały się 12 razy w tygodniu.

Planowany rozkład lotów między Warszawa, Wilnem i Budapesztem pozwoli pasażerom podróżującym z na wyjazd i powrót w ciągu jednego dnia, bez konieczności nocowania w Londynie.

LOT jest dziś najszybciej rozwijającą się linią lotniczą w Europie. Przewoźnik ma dziś w swojej rozkładowej ofercie 105 połączeń (najnowsze to ogłoszona w połowie listopada trasa Warszawa-Bejrut). Od początku 2016 r. LOT ogłosił uruchomienie ponad 64 bezpośrednich rejsów m.in. z Warszawy do Miami, Los Angeles, Newark, Seulu, Tokio i Singapuru, z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago, z Krakowa do Chicago i z Rzeszowa do Newark.

Przewoźnik posiada dziś w swojej flocie 75 samolotów, a ta liczba będzie rosła nie tylko ze względu na zaplanowane na grudzień dostawy Embraerów 190 do obsługi połączeń do London City. Przewoźnik czeka na kolejne z zamówionych wąskokadłubowych Boeingów 737 MAX 8, których liczba do końca 2019 r. wzrośnie z czterech obecnie do 12. Do końca 2019 r. do floty  zostaną włączone cztery kolejne szerokokadłubowe Boeingi 787-9 Dreamliner, dzięki czemu ich liczba wzrośnie z 11 do 15.

W 2017 r. LOT przewiózł łącznie ponad 6,8 mln pasażerów, czyli o ponad jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. W tym roku przewoźnik spodziewa się przewieźć 8,9 mln pasażerów, a w 2019 r. przekroczyć 10 mln.

Bilety na połączenia – m.in. z Warszawy i Budapesztu do London City – są dostępne za pośrednictwem wszystkich kanałów sprzedaży, w tym LOT.com, LOT Contact Center i u Agentów. Oferta z Wilna do London City pojawi się w tych wszystkich kanałach po podpisaniu umowy między Ministerstwem Transportu Litwy i LOT-em, które planowane jest na połowę grudnia.

Źródło: Biuro Prasowe PLL LOT