Pod koniec czerwca, East Midlands Aeropark zorganizował wieczorne fotografowanie. Została udostępniona miejscówka, która na co dzień nie jest dostępna po godzinie 18:00. Miejscówka ta znajduje się na terenie muzeum, dlatego jak tylko pokazały się bilety na to wydarzenie, od razu stałem się posiadaczem jednego z nich.

East Midlands Airport, jest bardzo ruchliwym lotniskiem nie tylko pod kątem pasażerskim ale również cargo. Wiele z tych maszyn operuje głównie wieczorami, we wczesnych godzinach nocnych lub wczesno porannych, dlatego uchwycenie większości floty cargo lądującej lub odlatującej z tego lotniska, jest możliwe właśnie w czerwcu, kiedy dni są długie. Wschód słońca jest wcześnie, z kolei zachód słońca jest stosunkowo późno.

Pod bramą muzuem stawiłem się tuż przed ponownym otwarciem czyli godziną 18:00. Tego dnia muzeum zostało zamknięte o godzinie 16:00, dla posiadaczy biletu na tzw „nocne fotografowania” otwarte ponownie na 4h tego wieczora. Dołączyłem do kolegów Łukasza (PSA UK, EPRA Spotters ) i Przemka (PSA UK, skyspotting.net). Wszyscy udaliśmy się na górkę za eksponatami muzealnymi.

Już po chwili pierwsze egzemplarze zaczęły lądować na pasie 09 oraz na matrycy mojego Nikona D7100.

Ciekawostką, całkiem niespodziewaną tego wieczora był ten North American Harvard

Zaledwie kilka minut upłynęło i na matrycy „zameldowała” się Agusta Grand

FIFA – reg który chyba jedynie kojarzy się z futbolem

Rozpoczęły się lądowania maszyn, które tego wieczora mieliśmy w planie sfotografować największą ilość czyli cargo

W międzyczasie do startu przygotował się Boeing 737 linii Air Europa

Jak przystało na lotnisko cywilne, nie brakowało również maszyn pasażerskich

Jedna z większych maszyn tego wieczora

Jak przystało na lotnisko pasażerskie, Ryanair tez jest obecny 🙂

„Gwiazda” wieczora

Lądowania nie zawsze odbywały się w miejscu dogodnym dla nas …

Najbardziej oczekiwałem tej maszyny – British Aerospace ATP. Miałem okazję już wiele razy oglądać ta maszyna, ale zawsze byłą ona na płycie lotniska, bądź umiejscowiona w muzeum. Moje oczekiwanie się urzeczywistniło w East Midlands i mogłem „ustrzelić” tą maszynę w locie.

Jak się później okazało, po szczęśliwym lądowaniu, maszyna uległa usterce i pozostawała przez dłuższa chwilę na pasie startowym, co uniemożliwiło kolejne lądowania. W kierunku ATP udały się dwa zastępy straży pożarnej stacjonujące na lotnisku oraz obsługa lotniska. Niestety, z miejsca gdzie się znajdowaliśmy, nie widzieliśmy gdzie zatrzymał się ATP i jedyne co na pozostało to oczekiwanie na wznowienie lądowań. Za ATP znajdował się poniższy Boeing, odszedł na drugi krąg, ale po kilkunastominutowej przerwie, ruch na lotnisku został wznowiony i kolejne maszyny meldowały się na pasie …

Kolejny ATP ku mojej uciesze

Robiło się coraz ciemniej i dla mnie fotografowanie dobiegało końca

Nocna odsłona AeroLogic B777

Ostatnia fotografia tego wieczora

W lipcu kolejna edycja nocnego fotografowania, na którą już zakupiłem bilet. Warunki jakie udostępnia to muzeum do fotografowania są bardzo przyjazne do spotterów, dlatego osobiście polecam ta imprezę.

Po więcej wpisów z naszych wypraw fotograficznych zapraszam do tego linka.

Pozdrawiam

Robert