Podróż samolotem w towarzystwie zwierzęcia domowego jest możliwa pod pewnymi warunkami i odbywa się na różne sposoby – w kabinie, w luku bagażowym lub w samolocie cargo. Jest to uzależnione od przepisów danego kraju (zarówno miejsca wylotu jak i celu podróży), wytycznych linii lotniczych oraz wielkości zwierzęcia. Warto taką podróż zaplanować z dużym wyprzedzeniem – nie tylko ze względu na konieczność wyrobienia odpowiednich dokumentów potwierdzających stan zdrowia, ale też z uwagi na kwarantanny dotyczące szczepień, obowiązujące w niektórych krajach. Poniżej przedstawiamy 10 najważniejszych zasad dotyczących podróżowania samolotem ze zwierzakiem.

  1. Pies przewodnik ma pierwszeństwo

Zgodnie z polskim prawem (ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych), przepisy dotyczące przewozu zwierząt środkami transportu lotniczego zezwalają na podróż osobie niepełnosprawnej z psem przewodnikiem. Pies asystujący musi być wówczas wyposażony w uprząż (kaganiec należy posiadać przy sobie, nie musi być założony), zaś osoba niepełnosprawna powinna posiadać certyfikat dla psa asystującego i zaświadczenie o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Bez względu na linie lotnicze, pies przewodnik przewożony jest bezpłatnie, nie ma dla niego ograniczeń wagowych, jak również nie musi podróżować w transporterze lub klatce. 

  1. Konieczna zgoda przewoźnika

W innych przypadkach, chcąc podróżować ze zwierzęciem, należy uzyskać zgodę przewoźnika. Przykładowo, popularne w Polsce tanie linie lotnicze takie, jak Wizz Air, Ryanair, czy easyJet nie zezwalają na przewóz żadnych zwierząt w swoich samolotach. Dotyczy to zarówno kabiny, jak i luku bagażowego. Wyjątek stanowi jedynie wyspecjalizowany pies przewodnik podróżujący z osobą niewidomą. Inne popularne linie pozwalają na przewóz zwierzęcia pod pewnymi warunkami i za określoną opłatą. Przykładowo, LOT zezwala na przewóz psa, kota lub tchórzofretki o wadze do 8 kg. W zależności od wagi i wielkości zwierzęcia – będzie ono umieszczone razem z pasażerem na pokładzie lub w luku bagażowym. W przypadku lotów do Wielkiej Brytanii, ze względu na obwiązujące przepisy – przewóz zwierząt odbywa się wyłącznie drogą cargo. Lufthansa podchodzi do tematu podobnie, jednak stosuje specjalne wymagania w przypadku przewozu psów zaliczanych do ras niebezpiecznych. Maksymalna waga zwierzęcia podróżującego na pokładzie Air France to 6 kg. Szczegóły znajdują się na stronach internetowych przewoźników, przykładowe z nich: LufthansaPLL LOT, Air France.

Szczęśliwie dla miłośników zwierząt, koszt biletów dla futrzaka zwykle jest znacznie tańszy niż zwykły bilet, musimy mieć jednak na uwadze, że różni się w zależności od linii lotniczej.

Linie lotnicze zezwalające na przewóz zwierząt:

Linia  lotnicza Bagaż podręczny Bagaż rejestrowany Ładunek lotniczy Minimalny wiek w tygodniach
Aer Lingus 10
Air Canada 12
Air France 10
British Airways 10
easyJet
Emirates 17
Eurowings
Iberia 8
KLM 10
Polskie Linie Lotnicze LOT 13
Lufthansa 12
Qantas
Ryanair
SAS Scandanavian Airlines 8
TUI Fly 12
Turkish Airlines 8
United Airlines 13
Virgin Atlantic
Vueling 13
Wizz Air
  1. Zgromadź potrzebne informacje

Po sprawdzeniu, że możemy lecieć ze zwierzakiem, należy zapoznać się z wytycznymi linii lotniczych, które określają zasady i koszt takiego transportu. Przykładowo, odprawa pasażera podróżującego ze zwierzęciem trwa dłużej – na lotnisku powinien się on stawić minimum 3 godziny przed odlotem. Trzeba też odpowiednio wcześniej poinformować personel pokładowy o obecności zwierzęcia na pokładzie lub w luku. Ważna jest także znajomość przepisów kraju będącego celem podróży – przykładowo, USA wymaga 30-dniowej kwarantanny po szczepieniu na wściekliznę, a UK, Malta lub Finlandia – dodatkowego szczepienia przeciwko tasiemcom bąblowcowym (Echinococcus).

  1. Sprawdź stan zdrowia pupila 

Lot samolotem jest możliwy wyłącznie w przypadku zwierząt zdrowych, co potwierdza nie tylko książeczka szczepień i paszport, ale również osobista obserwacja. Lot jest dla zwierzęcia wydarzeniem niecodziennym i stresującym, dlatego należy mu go oszczędzić, gdy dodatkowo cierpi na jakieś schorzenie. Na wysokości kilku tysięcy metrów nawet pozornie niewinna infekcja może się rozwinąć i doprowadzić np. do zapalenia uszu. Pamiętaj o obcięciu zwierzakowi pazurków przed podróżą. W trosce o zdrowie pupila, korzystaj z lotów bezpośrednich. Zapytaj także, jak przebiega procedura podczas prześwietlania transportera Twojego zwierzaka, by uniknąć ewentualnych powikłań od promieniowania. Uwaga – podróżowanie z krótkogłowymi zwierzętami, czyli takimi, które mają spłaszczone pyszczki (buldogi, mopsy i koty perskie), może być niebezpieczne, ponieważ ich krótkie kanały nosowe narażają je szczególnie na niedotlenienie i udar cieplny.

  1. Zadbaj o komplet dokumentów

Aktualna książeczka szczepień, paszport zwierzęcia (Europejski Paszport dla Zwierząt Domowych.), zaświadczenie od weterynarza wystawione odpowiednio wcześniej (potwierdzające dobry stan zdrowia, odrobaczenie i odkleszczenie) – to obowiązkowe dokumenty, które powinien posiadać pasażer podróżujący z psem lub kotem. Zwierzę musi także posiadać prawidłowo wszczepiony mikroczip, pozwalający je zidentyfikować (w przypadku zwierząt urodzonych przed 2011 r. dopuszczalny jest tatuaż), z kodem kreskowym zamieszczonym w książeczce szczepień. Brak dokumentu lub czipa może spowodować cofnięciem z odprawy i odmową przewozu. Wyposaż swojego zwierzaka w dodatkowe ID, w tym numery telefonów (może być przywieszka do obroży).

  1. Zapewnij odpowiedni transporter

Pies lub kot musi być przewożony w specjalnej, wentylowanej i wodoodpornej klatce o określonych rozmiarach (większość linii wymaga standardowych zgodnych z IATA), której waga również wpływa na cenę przewozu. Zwierzę może być przewożone w kabinie pasażerskiej pod warunkiem, że jego waga wraz z klatką nie przekroczy 8 kg (LOT, Lufthansa) lub 6 kg (Air France). Pojemnik musi być na tyle obszerny, aby zwierzę mogło swobodnie stać, obrócić się i położyć w naturalnej pozycji. Większe zwierzęta muszą być umieszczone w specjalnej klatce w luku bagażowym, wyposażonej w jedzenie i picie, i wyłożonej chłonnym materiałem. Jeśli nastąpi konieczność umieszczenia tam pupila, należy zachować szczególną ostrożność i pamiętać, że może ono być narażone na ekstremalne temperatury (wysokie lub niskie), słabą wentylację i nawet nieostrożne obchodzenie się z nim. Z tego powodu dodatkowo poproś linię lotniczą, aby obserwowała, jak zwierzę jest ładowane i rozładowywane. Powiadom personel pokładowy, że Twoje zwierzę podróżuje w luku bagażowym. Zamocuj na transporterze etykietę podróży ze swoim imieniem i nazwiskiem, adresem, numerem telefonu i miejscem, do którego lecisz.

  1. Uprzedź linie lotnicze 

Biletu dla zwierzęcia nie kupisz przez Internet. W tym celu odpowiednio wcześniej musisz skontaktować się z przewoźnikiem. Ponadto, ze względu na komfort wszystkich pasażerów, linie lotnicze mogą zabrać na pokład ograniczoną liczbę zwierząt. Z tego powodu, chęć zabrania ze sobą pupila należy zgłosić jak najwcześniej – najpóźniej na 24 godziny po zarezerwowaniu biletu i minimum 48 godzin przed wylotem.

  1. Spakuj niezbędne przedmioty

Oprócz dokumentów, kagańca (na wszelki wypadek) i smyczy, pamiętaj o zapewnieniu zwierzęciu (bez względu na miejsce, gdzie podróżuje) jedzenia i wody na czas podróży. Zabierz jego ulubioną zabawkę, pachnący domem kocyk i kilka podkładów higienicznych. Pamiętaj o obróżce z identyfikatorem zawierającym kontakt do właściciela.

  1. ESA, czyli jak to się robi w USA

Na trasach do i z USA (realizowanych również za pośrednictwem PLL LOT) możesz podróżować na pokładzie samolotu ze zwierzęciem, które jest dla ciebie wsparciem emocjonalnym w pokonaniu lęku przed lotem (tzw. ESA – Emotional Support Animal). Usługa ta jest bezpłatna, jednak podróżny musi zgłosić chęć przewozu czworonoga odpowiednio wcześniej oraz posiadać wydane przez lekarza psychiatrę zaświadczenie lekarskie o konieczności takiego wsparcia, ze względu na emocjonalną/psychiczną, związaną ze zdrowiem niepełnosprawność, z powodu której towarzystwo zwierzęcia na pokładzie jest pomocne. Dokument powinien być aktualny (nie starszy niż rok) i wystawiony przez lekarza zawodowo zajmującego się zdrowiem psychicznym, sprawującego opiekę nad pasażerem. Dla zwierzęcia trzeba również posiadać kaganiec. Szczegóły podróży w towarzystwie ESA znajdują się na stronach linii lotniczych.

  1. Odszkodowanie za odwołany lot – nie tylko dla ludzi

W lutym br. po raz pierwszy w historii lotnictwa odszkodowanie za odwołany lot otrzymał… pies. Jego właściciele planowali podróż duńskimi liniami czarterowymi DAT na trasie z Palermo do Lampedusy. Przewoźnik wyraził zgodę na przewóz psa, któremu wykupiono miejsce w kabinie. Z powodu odwołania lotu z przyczyn technicznych, pasażerom należało się odszkodowanie. Regulujące to rozporządzenie Unii Europejskiej (WE) nr 261/2004 nie precyzuje jednak, że pasażerem musi być wyłącznie człowiek. Powołując się na ten przepis, zarówno pies, jak i jego właściciele, otrzymali po 250 € odszkodowania. Warto więc pamiętać, że w przypadkach odwołania (na mniej niż 2 tygodnie przed planowanym startem), opóźnienia (powyżej 3 godzin) czy odmowy wejścia na pokład (z powodu overbookingu) pasażerowi może należeć się odszkodowanie za zakłócony lot, wynoszące nawet do 600 €. Jeśli zetknąłeś się z taką sytuacją (nawet jeśli lot odbył się 3 lata temu), możesz bezpłatnie sprawdzić prawdopodobieństwo uzyskania oraz wysokość potencjalnego odszkodowania w Kalkulatorze odszkodowania  GIVT – wystarczy podać datę i numer feralnego lotu.

Źródło, zdjęcie: GIVT