Ostatni dzień wyjazdu był zaplanowany w Volkel, gdzie odbywały się Dni Otwarte Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych. Dni otwarte mają dość spory rozmach, gdyż są to generalnie międzynarodowe pokazy lotnicze, podczas których prezentuje się nam przede wszystkim RNAF. Dodatkową atrakcją imprezy była również możliwość spotkania się na miejscu z zaprzyjaźnionymi spotterami z Frankfurtu (Piotr i Michał), dzięki czemu w końcu zrobiło się trochę weselej. Warunki w Volkel do złudzenia przypominają Kleine Brogel – otaczający nas lasek, światło za plecami, publika rozciągnięta na długiej przestrzeni, statyka przed pasem startowym. Był to drugi już dzień otwarty, a pogoda nas nie rozpieszczała – niskie chmury, wstrzymanie pokazu na początku i anulowanie kilku występów, niepewna sytuacja niemal przez cały dzień i bardzo zmienne warunki do fotografii. Mimo wszystko było rewelacyjnie, bardzo zróżnicowane maszyny w powietrzu i na ziemi.

Pod względem organizacji było to również ciekawe doświadczenie. Wejście na pokazy jest darmowe, natomiast parking jest płatny. Cena parkingu zależy od odległości. Chciałem stanąć na tym bliżej pokazów, ale być może nie było już miejsca i zostałem skierowany na ten odległy – około 25 minut na pieszo. Jeśli ktoś ma ze sobą sporo sprzętu, to warto pomyśleć na jakimś wózkiem na kółkach, gdzie można załadować i sobie po spokoju ciągnąć 😉 Samo wejście było bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Tak wielu bramek przy wejściu jeszcze nie widziałem, bo aż około 15 i to tylko na jednym z wejść. W zasadzie przez bramki szło się bez żadnego postoju. Wchodząc już na sam teren pokazów, miałem wrażenie, że jestem na jakimś promie kosmicznym 🙂 Stalowa konstrukcja z wyłożoną podłogą, monitory zawieszone z góry z przekazem wojskowych o wydźwięku niczym z filmów Sci-Fi, nastrojowa muzyka – wytworzyli taki świetny klimat, że jak wyszedłem z tego wszystkiego w to błoto, to byłem w ciężkim szoku 😀 Poniżej dam filmik z tego spaceru, z nadzieją, że choć trochę odda klimat.

Texan
Beech D18S
Harvard
Fokker S.11 Instructor
Fokker S.11 Instructor
The Blades
Chinnok
NN-90NFH
Pilatus PC-7
CASA 235
Pilatus PC-7
Yaks 52 & Su-29
F-16
F-16
F-16
Antonov An-2
H145
Su-26MX
Saab Draken
Saab Draken
Saab Draken
Hawker Hunter
Saab Gripen
C-17
Typhoon
Typhoon
Typhoon
Typhoon
Saab Viggen
Saab Viggen
Saab Viggen
Red Arrows
F-16
Hercules
F-16s
F-16
F-16
F-16
Cougar
Chinook
Chinook
F-16
Spitfire, F-16, F-35
P-51 Mustang
KDC-10
KDC-10
F-5
F-16
F-16
F-16
Starfighter
F-16
Phantom
Phantom
Phantom
F-16

Linki do pozostałych dni:

Po więcej wpisów z naszych fotograficznych wypraw zapraszam do tego LINKU.

Ponad to, prowadzimy serię wpisów o MUZEACH POMNIKACH lotniczych, do których również zapraszamy (kliknij w podświetlony tekst).

Pozdrawiam

Przemek