Przebywając w województwie Zachodniopomorskim, swoją największą uwagę skupiłem na Świdwinie (EPSN). Stacjonuje tam 21 Baza Lotnictwa Taktycznego, która posiada na wyposażeniu radzieckie samoloty Sukhoi Su-22. Pomimo iż na tym wyeździe miałem ze sobą tylko krótki teleobietyw 80-200mm postanowiłem wycisnąć z tego wyjazdu ile się da i spróbować swoich sił mimo sporych ograniczeń . W Świdwinie, jak większości polskich baz wojskowych (jeśli nie wszystkich), możemy fotografować na dwóch końcach pasa, daleko od drogi kołowania i płyty. Niestety nie daje nam to wiele możliwości, stąd efekty są mocno ograniczone, ale mimo to przyjemność jest zawsze duża.

Lotnisko odwiedziłem po raz pierwszy w lipcu. Przy tej wizycie postanowiłem też skorzytać z okazji i sfotografować dwa pomniki lotnicze znajdujące się w pobliżu bazy: Lim-5 (MiG-17) oraz Iskra. Podczas pierwszej wizyty miałem sporo szczęścia, gdyż gościnnie zawitał Hercules, CASA oraz dwa amerykańskie Apache. Lotów również było bardzo dużo.

Lim-5
Lim-5
Iskra
Hercules
Su-22
CASA
Su-22
Apache
Apache
Apache

Druga wizyta w sierpniu nie była już tak owocna w gości i w loty, momi to wyszło 5 maszyn, co jest zadowalającym rezultatem. Tego dnia nad Świdwinem wisiały czarne chumry, z którch ulewa na szczęście przeszła bokiem. Gdy dotarłem na miejsce, Su-22 były już po wylotach i wracały do bazy.

Trzecia wizyta niestety zakończyła się burzą, ale na szczęście zanim to nastąpiło zdążyła wylądować Bryza, co było świetnym bonusem tego dnia, dzięki czemu nie wróciłem do domu na pusto.

Wkrótce postaram się przybliżyć kolejną część wyjazdu.

Po więcej wpisów z naszych fotograficznych wypraw zapraszam do tego LINKU.

Ponad to, prowadzimy serię wpisów o MUZEACH POMNIKACH lotniczych, do których również zapraszamy (kliknij w podświetlony tekst).

Pozdrawiam

Przemek