W piątej części podróży przeniesiemy się na południe Polski. Swoją przygodę w tamtych regionach zacząłem od wyjazdu na kresy polski. Jako, że mam przyjaciela w Mielcu, to była to świetna okazja, aby wykonać trochę zdjęć w tej kolebce polskiego lotnictwa. Mielca chyba nikomu nie trzeba przybliżać, bo to tutaj jest jeden z najsłynniejszych zakładów lotniczych – PZL-Mielec. Widać to od samego wjazdu do miasta, oraz przemieszczając się po nim. Na każdym kroku możemy zobaczyć pomnik lotniczy, a w strefie ekonomicznej jest ich już całe mnóstwo, niestety nie wszystko da się sfotografować. Na lotnisku w Mielcu jest jeszcze Aeroklub Mielecki, oraz hangary z Bryzami. W promieniu 10km od Mielca możemy znaleźć kolejne dwa pomniki lotnicze, z czego M-2 jest perełką na skalę Polski. Największą atrakcją w Mielcu jest niewątpliwie replika PZL-37 Łoś –  pierwszy polski samolot seryjny wyposażony w chowane podwozie, który niestety wszedł w wyposażenie armii 6 miesięcy przed wybuchem II Wojny Światowej.

An-2
M-24 Super Dromader (Mielec)
PZL-37 Łoś (Mielec)
M-21 Dromader Mini (Mielec)

Wizyta w Aeroklubie Mieleckim oraz fotografia wszelkich maszyn znajdujących się na płycie lotniska

An-2
An-2
An-2
An-2 i Dromader
Iryda
An-2
Bryza
Bryza
Bryza
Bryza

Lim-5 znajdował się dość daleko od siatki lotniska i wydaje mi się, że są negocjajce w Mielcu odnośnie ulokowania go na pomniku.

Dwa pomniki w pobliżu Mielca:

M-24 Super Dromader (Wojków)
M-2 (radomyśl Wielki)

Kolejnym miejscem jakie odwiedziłem na południu była Zamość. Podczas którkiej wizyty zlokalizowałem dwa pomniki w mieście, były to Iskry. Jeden pomnik był bardzo „dynamiczy”, gdzie Iskra została osadzona niemal pionowo.

Kraków jest trzecią miejscowością odwiedzoną na południu, a możliwość miałem podczas wylotu z Balic. Niestety pogoda była beznadziejna, a nad lotniskiem wręcz grzmiało, o intensywnych opadach już nie mówiąc. Liczyłem na militaria, ale niestety nie miałem szczęścia i straciłem dwie CASA, któe wyleciały podczas mojego obiadu.

B737
A320
Embraer 190
B737
Cessna 525
CS300
A321
A321
Phenom 100
Embraer 190

Wkrótce postaram się przybliżyć kolejną część wyjazdu.

Po więcej wpisów z naszych fotograficznych wypraw zapraszam do tego LINKU.

Ponad to, prowadzimy serię wpisów o MUZEACH POMNIKACH lotniczych, do których również zapraszamy (kliknij w podświetlony tekst).

Pozdrawiam

Przemek